Nafoukněte a jeďte, během pár vteřin se vaše nohy promění v pojízdný prostředek s kolečky

Na fotografiích to vypadá téměř jako z budoucnosti, ale jedná se o realitu, která se již velmi brzy může rozšířit do společnosti. Trojice mladých lidí z Brna vytvořila inline brusle „do kapsy“, čémž vyřešili problém s obtížným manipulováním s klasickými kolečkovými bruslemi, které jsou velké a nepraktické. Celý nápad funguje na bázi speciálního návleku, který se před jízdou nafoukne a nohu pevně zafixuje. Po úspěšném testovacím období je plánovaná sériová výroba. Kvůli získání financí ke spuštění výroby právě probíhá crowdfundingová kampaň na platformě HitHit.

Již brzy budete moct dorazit rychle na jakékoliv místo a nestarat se přitom o to, kde svůj zrychlovací prostředek odstavíte, zamknete nebo třeba zaparkujete. Inline brusle Last Miles jsou vytvořeny tak, aby zabíraly co nejmenší prostor a neztratily při tom parametry klasických kolečkových bruslí. Nafukovací brusle se dají bez problému složit do menšího batůžku a s jejich váhou není žádný problém.

„Já sám velmi rád jezdím na inline bruslích, ale vždycky mi vadilo, že jsou takové nepraktické a že si je člověk nemůže vzít moc s sebou, takže jsem si chtěl koupit nějaké skládací. Zjistil jsem ale, že nic takového není, takže jsme se s kamarádem a mojí nynější ženou pustili do tvorby našich vlastních,“ popisoval vznik originálního nápadu jeden z trojice vynálezců Tibor Kučera.

Last Miles se nasazují přímo na botu, takže řeší problém s bolestí nohy v klasických bruslích, který není neobvyklý. Manipulace je velmi jednoduchá a člověk může začít svou jízdu během pár vteřin. Nazouvání zvládne každý: bota stoupne na platformu s kolečky a pak už stačí návlek nahustit tlačítkem pomocí integrovaného kompresoru. „Podobné řešení využívají například záchranáři, kteří pomocí nafukovacích dlah fixují končetiny zraněných při jejich převozu. Velkou výhodou tohoto způsobu je, že ve složeném tvaru návlek nezabírá téměř žádné místo a zůstává pouze rám s kolečky,“ přibližuje další ze zakladatelů Filip Obritzhauser.

Speciální návlek je vytvořený z nylonu. Jedná se o látku, která se používá také ve zdravotnictví nebo pro výrobu neprůstřelných vest. Last Miles obepínají nohu stejně jako klasické brusle. Nafouknou se přesně podle rozměrů obuvi a pevně obepnou kotník. „Materiál je velmi odolný a kotník fixuje opravdu pevně. Pocit je velmi podobný jako na klasických bruslích, takže není třeba se bát toho, že by se kotník vyvracel do stran nebo že by docházelo k nějakému šmajdání. Testovali to různí lidé, například i přímo instruktor inline bruslení,“ obhajuje svůj produkt Kučera.

V republice je populární trend osobní přepravy. Čím dál více jezdí po městech elektrokoloběžky, kola na půjčení, howerboardy a další vychytralé vynálezy. Kvůli tohoto trendu také Last Miles vznikly, protože všechny dosavadní prostředky se zdaleka do batohů nevlezly a člověk musel řešit problémy, kam své „zrychlováky“ odstavit. „Člověk zjistí, že pro každodenní využití nejsou praktické. Jsou velké a těžké,“ vysvětlil Kučera.

Nápad se spojil s crowdfundingovým portálem HitHit, který má pomoct rozjet sériovou výrobu. Kromě crowdfundingového portálu projekt zajímá také zástupce města Brna, kteří ho podpořili grantem v programu Prototypuj a ověřuj. Ten dokáže nabídnout finanční pomoc v podobě až 800 000 korun. Cena Last Miles by se měla pohybovat okolo 4500 korun.

Autor: Adam Kučatý


Lidé hledají ekologické alternativy dopravy, aby nemuseli zatěžovat planetu, ale zároveň cestovali stále dostatečně rychle. Přečtěte si článek o tom, jak se města potýkají se zvýšenou poptávkou po cyklostezkách.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: tyden.cz, denik.cz, designmag.cz, zive.cz, novinky.cz, hithit.com

Foto: designmag.cz/foto, hithit.com/foto

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy