Zápasili 13 tisíc kilometrů daleko, přesto se čeští thajboxeři cítili jako doma

Česká reprezentace thajského boxu se na přelomu dubna a května vypravila na sportovní hry Arafura Games do dalekého města Darwin v Austrálii. Během turnaje fandilo v hledišti trojici českých bojovníků přes patnáct místních obyvatel s československými kořeny a domorodkyně australského kmene Kungarakanu. „Udělali v hale neskutečnou atmosféru a měl jsem pocit, že zápasím na domácí půdě,“ říká trojnásobný mistr Evropy Jakub Klauda.

Reprezentační trenér Martin Vaňka oslovil před odletem na Facebooku československou komunitu žijící v Darwinu. „Chtěl jsem, aby měl český tým podporu i na druhém konci světa. Nakonec nám chodily fandit celé rodiny,“ pochvaluje si Vaňka.

Na jeho žádost odpověděl Adam Troyn, který v Austrálii žije téměř dvacet let. K protinožcům se odstěhoval ve svých 11 letech z Brna a stále se hrdě hlásí k Čechům. „Všichni jsme tu byli rádi za příležitost podpořit naše krajany. Není běžné, aby do Darwinu jezdily mezinárodní týmy, protože v porovnání s ostatními australskými městy je opravdu malé,“ popisuje Troyn.

Zápas největší české naděje na zisk zlaté medaile Jakuba Klaudy si nenechala ujít ani významná domorodkyně aboriginského kmene Kungarakanů Sue Stanton, kamarádka Adama Troyna. „Věděl jsem o ní, měl jsem možnost se s ní seznámit už před zápasem. Bohužel se mi nepodařilo vyhrát, ale doufám, že se jí a všem ostatním zápas líbil,“ říká Klauda.

Krajané s českými reprezentanty trávili i volný čas. Adam Troyn si dokonce vzal v práci dovolenou a naplánoval pro českou výpravu výlet do Národního parku Litchfield, který hraje významnou roli právě pro kmen Kungarakanů. Česká komunita je v Austrálii tak silná, že při vstupu do parku vítá návštěvníky model hradu Karlštejn.

V národním parku se všichni koupali v přírodních pramenech a vodopádech, obdivovali duchovní význam země a seznamovali se s místní kulturou. „Zaujala mě vstřícnost a otevřenost místních lidí. Brali nás mezi sebe tak, jako bychom s nimi bydleli. Bez nich bychom krásy a kulturu Austrálie nepoznali tak zblízka,“ hodnotí Vaňka.

Autor: Pavel Šťastný

Foto: Česká Muaythai Asociace

Zajímají vás i jiná sportovní témata? Pokud ano, určitě si nenechte ujít rozhovor o hasičských soutěžích s Pavlínou Havlenovou.

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy