Muzea a výstavy – Kam se podívat a co neprošvihnout!

Magdaléna Kramperová

Zajímá vás největší sbírka Apple produktů na světě, která se nachází v České republice, nově otevřené Národní muzeum, nebo snad výstava největšího animačního studia Pixar? V současné době probíhá hned několik výstav, které by byla veliká škoda nenavštívit, tak se na ně pojďme společně podívat!

Místo, kde najdete hned několik výstav moderního umění najednou, je pražské muzeum DOX, které letos slaví 10 let existence. Těšit se zde můžete například na Data maze – datové bludiště, fascinující vzducholoď Gulliver, nebo na výstavu TATA30JS, která je zhmotněním historie české kapely Tatabojs a zároveň představuje zajímavé pojetí hudby výtvarným uměním. Expozice se zavírá 25. března 2019, takže neváhejte a navštivte DOX!

Zdroj: Magdaléna Kramperová

Pokud máte v plánu zavítat do našeho hlavního města, nemůžete vynechat ani nově zrekonstruované Národní muzeum. Zde najdete hned několik stálých expozic, jako je například Archa Noemova, kde jsou dočasně k vidění i velmi vzácné exponáty dnes již vyhynulých živočichů. Muzeum také nabízí expozice o tradiční lidové kultuře, nebo Křižovatky české a československé státnosti. Velký dojem na vás však udělá už samotná budova Národního muzea, která po velké proměně vypadá přímo skvostně.

V centru Prahy na vás čeká další, poměrně nové Muzeum komunismu, které nabízí pohled na éru komunismu a život v Československu z různých pohledů, jako jsou každodenní život, politika, historie, sport, ekonomika, umění a Socialistický realismus, mediální propaganda, armáda, policie a tajné služby StB, cenzura a mnoho dalšího. K nahlédnutí jsou také autentické předměty s touto dobou spojené.

V rámci oslav třiceti let animace společnosti Pixar, je v prostorách pražského výstaviště k vidění unikátní výstava, která vás uvede do historie i současnosti věhlasného studia. Těšit se můžete i na originální skici a postupy při tvorbě známých a oblíbených postav. Výstava je však časově omezená, a to do 26. května 2019.

Zdroj: applemuseum.com

Pokud to ještě někdo z vás neví, nedaleko od Karlova mostu se nachází Apple muzeum, které je největší soukromou sbírkou produktů společnosti Apple na světě! Muzeum vás provede fascinujícím vývojem firmy, která změnila svět. Milovníci elektroniky a Applu si zde jistě přijdou na své, protože výstava velice přesně mapuje historii firmy a působí až sentimentálním dojmem.

Kdo před pár lety nestihl v Letňanech navštívit výstavu Titanic, má nyní tuto možnost v Brně. Kromě videí o stavbě a historii na vás čekají reálné prostory legendárního plavidla, které v roce 1912 kleslo na dno Atlantiku.

Za zmínku stojí také připravovaná výstava 50 let se Čtyřlístkem, která bude otevřena 8. května 2019 a uskuteční se u příležitosti padesátého výročí vydání prvního čísla komiksu Čtyřlístek. Vše bude zaměřeno převážně na dětské publikum, které se může zapojit interaktivními prvky do hry.

Abyste viděli umění nemusíte chodit jen do galerií a muzeí. Přečtěte si o jedinečném umění ve Frýdku-Místku.