Rozšíření vlků na českém území je v posledních letech diskutovanou událostí. Toho si všiml i režisér Martin Páv, který se s kamerami vydal prozkoumat situaci do oblasti Broumovska. Autorovi se ve snímku Vlci na hranicích povedlo výstižně zachytit pocity místních lidí i okolnosti, které nenávist, nebo naopak lásku k vlkům provází. Jedna strana se staví za ochranu přírody a vlčí smečky, druhá naopak odmítá nedotknutelnost vlků s ohledem na své chovy ovcí.
Začátek dokumentu nás uvádí do ostré atmosféry během hádky mezi chovateli a ochránci přírody. Již z úvodu je tedy zřejmé, že bude následujících sedmdesát sedm minut velmi dynamických. Režisér dokumentu Martin Páv se štábem zachytil život hospodářů na Broumovsku během let 2018–2019, kdy se zde usadilo zhruba patnáct vlků.
Do jedné skupiny protagonistů filmu patří starosta obce Vernéřovice Tomáš Havrlant nebo velkochovatel ovcí Jan Šefc. Na druhé straně – „provlčí“, jak ji nazývá autor – stojí farmářka Lenka Štíhlová, environmentalista Jiří Malík nebo koordinátor vlčích hlídek Jan Koranda. První skupina stojí výhradně za svým hospodářstvím, ta druhá naopak vlky vnímá jako důležitou součást zdejší přírody.
Dokument je postaven na opravdu širokém spektru názorů. Některé jsou velmi radikální, jako například Šefcovo tvrzení, že vlci jsou sadističtí vrazi a ochranáři jsou ekonaivky. „Nelze provozovat zemědělství a k tomu akceptovat takového predátora. To je jako dát pedofila do mateřské školky a doufat, že to bude fungovat,“ prohlašuje rázně v dokumentu.
Naproti tomu farmářka Lenka hospodaří s kozami na menším pozemku než velkochovatel, také nechce o svá zvířata přijít, ale zastává názor, že existují i nesobecké cesty ochrany majetku.
Několik chovatelů na Broumovsku v čele se starostou Havrlantem podalo v roce 2018 žalobu na stát za porušení práva na ochranu majetku. Nad tím se pousmívá Jiří Malík, který stojí za názorem, že vlci jsou prospěšní zejména pro budoucnost přírody. Kromě smečky vlků byl na Broumovsku problém s nedostatečnou zádrží vody v lesích, což právě smečky mohly pozitivně ovlivnit.
Závěr dokumentu monitoruje ostrou manifestaci chovatelů, kteří „nechtějí v Broumově divočinu“ nebo akci Ohně proti vlkům. Tvůrci se tak dostali přes přiměřený průběh k zobrazení úvodní hádky a reality sousedských vztahů. Atmosféra je proložena klidnou postavou Jana Korandy, který umisťuje v lesích fotopasti a s vlky se setkáváme skrz jeho komunikaci vytím.
Odvykli jsme si žít se šelmami, chceme je mít jen v parcích
Online promítání dokumentu na festivalu Jeden svět doplnila následná debata s režisérem Martinem Pávem. Podle svých slov během natáčení poznal, že je pro obě zainteresované skupiny těžké najít kompromis, a prozradil, co by mohlo vést ke změně. „Myslím, že by pomohla větší spolupráce a empatie ochranářů s hospodáři. Je potřeba na ten konflikt přestat nahlížet jen jako na enviromentální problém nebo problém zemědělců a chovatelů, ale brát ho i jako sociologický problém. Během dvou let jsem poznal, že to pro místní znamená obrovskou změnu životního stylu,“ říká Páv.
„Odvykli jsme si žít se šelmami a naučili jsme se přírodu vnímat lokalizovaně v národních parcích, kde chceme tu biodiverzitu. Žijeme ve stereotypním rozdělení města a přírody, ale žijeme víc a víc v zemědělských krajinách, kde se ty plochy stírají a třeba městské divočiny unikají pozornosti,“ doplnil problematiku Páv.
Podobný problém rozdělení názorů na divokou krajinu má podle něj také každoroční částečné uzavření skal na Broumovsku kvůli hnízdění sokola.
Debatu zakončilo povídání o aktuální situaci sporů na Broumovsku. „Ta situace je tam stále podobná. Lidi už nepodnikají tak velké kroky, jako byly ty akce, ale pořád je to téma velkých sporů a myslím si, že vlci polarizovali broumovskou společnost,“ dodal Páv.
Pokud jste dokument nestihli v neděli, těšit se na něj můžete například během letních projekcí festivalu Jeden svět na různých místech republiky. Objevit by se pak měl i v kinech, a to společně s následnými debatami s protagonisty filmu.
Autor: Tereza Vaňková
Přečtěte si i další články, které jme vydali v rámci Festivalu Jeden svět – recenzi na film Jak se staví hora, lásky plný snímek Pořád mě bereš, dokument o práci horníka Nová šichta či snímek o rozděleném Manželství.
Foto: Archiv festivalu Jeden svět