Jeden (Dobrý) svět: Z horníka programátorem? Nová šichta ukazuje realitu na Ostravsku

Otvírám počítač a chystám se na večerní online projekci. Každoroční zážitek z festivalu Jeden svět s dokumentárními filmy s lidsko-právní tematikou v přítmí kina se letos mění na projekci v domácím prostředí, a tak se uvelebuji v křesle s oblíbeným nápojem. Sobotní večerní projekce snímku Nová šichta (A New Shift) z kategorie Česká soutěž od režiséra Jindřicha Andrše může začít.

Film začíná posledním sfáráním horníků do dolu, včetně jednoho z nich, Tomáše Hisema. Tento hlavní protagonista diváka provází celým filmem. Je totiž jedním z propuštěných horníků působících v dole Paskov, který bude zanedlouho uzavřen. Jenže co s manuálně pracujícími muži středního věku, kteří mají do penze ještě daleko a přitom budoucnost nejistou? Hisem volí cestu rekvalifikačního kurzu. Vybírá si kurz zaměřený na programátorství. Ale může se pětačtyřicátník s pětadvacetiletou praxí v hornictví stát programátorem za pár měsíců?

Dokument ukazuje nejistotu horníků, kteří se po propuštění cítí zrazeni svými zaměstnavateli, zároveň houževnatost naučit se něco nového a nenechat se od toho odradit. V průběhu filmu jsem na rozpacích. Začínám totiž cítit sympatie k hlavnímu protagonistovi a držím mu palce, ať mu jeho plány vyjdou, i když mu známí říkají, že jej jako programátora po pouhé rekvalifikaci stejně nikde nezaměstnají. Zároveň mi dokument rozšiřuje obzory, protože sama z Ostravska pocházím, ale dosud jsem šíři problému s propuštěním horníků dostatečně nechápala.

Po jednadevadesáti minutách projekce končí, po ní ovšem ještě následuje debata. Ta je vysílána živě z ostravské kavárny Pant. Moderátor Daniel Konczyna postupně vyzývá ke slovu hlavního protagonistu filmu Tomáše Hisema, režiséra snímku Jindřicha Andrše a Tomáše Ervína Dombrovského ze společnosti LMC. Nejdříve Konczyna vysvětluje situaci na Ostravsku a důvody uzavření dolů. „Nejtěžší bylo po absolvování rekvalifikačního kurzu najít si práci. Chtěl jsem ale lidem, kteří mi nevěřili, že v oboru získám práci ukázat, že to jde. Oslovil jsem stovky zaměstnavatelů, absolvoval jsem spousty pohovorů, a pak jsem byl při odmítnutí skleslý,“ popisuje Tomáš Hisem nejtěžší období po propuštění.

K dotazům se pak dostává režisér. „Přišlo mi zajímavé ukázat, co prožívá člověk, který v produktivním věku přechází z etapy rozvoje strojírenství do etapy rozvoje digitálních technologií,“ popisuje Jindřich Andrš, proč se věnoval ve svém snímku zrovna tomuto tématu. „Měl jsem o hornictví své ideály, že lidé tady pracující jsou ryzí, obličej mají špinavý, ale uvnitř jsou čistší než ostatní, a to se mi potvrdilo. Před natáčením jsem ale podobně myslel, že lidé z korporátu srdeční být neumí, což se mi během natáčení vyvrátilo,“ dodává Andrš.

Dalším z hostů je Tomáš Ervín Dombrovský, který se věnuje analýze pracovního trhu. „Na začátku jsme měli myšlenku, že můžeme lidem pomoct se uplatnit v oboru IT. Za tím celým byla idea pomoct odbourat bariéru, kterou jsem viděl v průzkumech firem, kdy firma hledá na každou pozici už perfektně připravené kandidáty. Pokud bychom ale dokázali zaměstnat člověka ve vyšším věku s rekvalifikačním kurzem v úplně jiném oboru, pak se každý v jakémkoli věku může stát čímkoli, a na tom Tomášově příběhu jsme viděli, že to jde,“ shrnuje Dobrovský původní záměr. Debata trvá asi devadesát minut, a i když už je po desáté, pořád je zajímavé nechat se vtáhnout do vyprávění aktérů.

Film tedy určitě doporučuji všem, které téma pracovních příležitostí manuálně zaměřených lidí zajímá. Určitě neudělají chybu ani diváci, kteří se chtějí dozvědět něco o hornictví na Ostravsku. Snímek ale rozhodně bude zajímat i lidi, kteří umí ocenit dokument postavený na hlubokém příběhu jednotlivce.

Autor: Lýdie Hájovská


Jsme mediálním partnerem festivalu Jeden svět Olomouc. Pokud vás zajímají další perličky z letošního programu, přečtěte si třeba recenzi na snímek Jak se staví hora.


Foto: archiv festivalu Jeden svět

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy