Akce za výsadbu stromů nové generace přilákala tisíce lidí, pomohlo počasí

Rodiny s dětmi, důchodci i mladé páry. Všechny věkové kategorie se dnes na čtrnácti místech po celé České republice zúčastnily akce za výsadbu stromů nové generace. Lidé měli pro účast na akci a výsadbu stromů mnoho motivace. Jedni chtěli alespoň svou troškou přispět proti klimatické krizi, druzí zase zanechat odkaz budoucím generacím. A někdo vyrazil jen proto, aby strávil při hezkém sobotním dni čas v přírodě, a ještě se tak zasadil o její rekultivaci. Zájem nakonec překročil očekávání organizátorů. Přímo na místě akci mapovala pro Dobrý zprávy trojice redaktorů – Jan Meichsner, Lea Schellongová a Hana Řeháková.

ZLÍN:

S výsadbou pomáhaly i děti

Krásné podzimní počasí a les hrající všemi barvami. To byla ideální pozvánka pro všechny, kteří se chtěli v lesích na Zlínsku postarat a pomoct s výsadbou nových stromů. Mezi téměř 1 000 lidmi byla i Monika Vykoukalová se svými dětmi. „Tahle akce se nám moc líbí a zároveň jsem si vzpomněla na své pionýrské mládí. Když jsme tehdá ještě jako děti vysazovaly les. Dneska nám hezky vyšlo počasí, svítí sluníčko. Mnohem lepší, než kdyby pršelo,“ řekla Vykoukalová.

Na akci dorazili také lidé z komunitní lesní školky Sýkorka. „Naší hlavní motivací bylo předat odkaz budoucím generacím. Proto jsme vyrazili i s dětmi, aby si to vyzkoušely a osahaly,“ přiblížila Eva Hlavicová.

Věřím, že si děti mohou takhle k přírodě vybudovat kladný vztah. Když se sem pak za pár let vrátí, uvidí lesíky a stromy, které budou vysoké tak jako oni,“ sdělila Hlavicová. S jejím vyjádřením pak souhlasí i Vykoukalová: „Rozhodně souhlasím, že je potřeba vést děti k tomu, že to v přírodě neroste samozřejmostí a že je potřeba jí pomoct.“

Akci, která v České republice nemá obdoby, pak za pořadatele (Lesy ČR) zhodnotil i ředitel zlínského regionu Libor Strakoš: „S akcí a počtem lidí jsme velice spokojení. Vyšlo nám počasí a jsme na krásném místě. Překvapila nás zejména účast malých dětí s rodiči,“ uvedl Strakoš, který zároveň dodává: „Počítáme s tím, že se tato akce spojená s výsadbou nových stromů bude každoročně opakovat. Jedná se podle nás o určitý odkaz budoucím generacím,“ uzavřel Strakoš.

Autor: Jan Meichsner


ŠILHEŘOVICE:

Petr Vrána, lesník Lesy ČR

Přijíždíme na zahájení celé akce: když projíždíme poslední stezku k cíli, už se na krajnici pohybují skupinky, páry nebo i samostatní jedinci. Všichni mají namířeno na celorepublikovou akci Sázíme lesy nové generace ve správě Lesů ČR. Prvotní dojem nás neklame: k vyznačenému parkovišti už nás správce nepouští, říká nám, ať to otočíme, už je úplně plno.

Vyskáčeme z auta i s pejskem, nebo spíš s tou naší 56kilovou obludou, a kolem řady aut už dojdeme k prvnímu stanovišti – k výsadbě. Je to obrovský rekultivovaný polom připravený pro skupiny dobrovolníků, kteří do něj zasadí nové sazenice. Kolem už postávají hloučky lidí, identifikuji mezi nimi skupiny školáků, přátel, rodiny s dětmi, ale i starších lidí připravených vysadit si stromky a posílit tak šilheřovický les.

Počasí je skutečně nádherné. Teplé podzimní slunce prosvítá mezi barvami hrajícími stromy, lidé vypadají uvolněně, užívají si poslední chvilky babího léta. I my už čekáme na stanovišti s naší třicetičlennou pracovní skupinou a posloucháme pokyny, jak postupovat, aby se našich pět stromků uchytilo. Sázíme listnaté stromy – buk, dub, javor –, protože je potřeba les diverzifikovat.

Volají nás, že se pro nás uvolnila plocha, chopíme se motyk a tentokrát nám lesníci přesně ukazují, jak máme kopat a sázet. Děti se do toho nadšeně hrnou jako první, rodiče jim pomáhají a za chvilku už se každý soustředíme na své rostlinky.

Přichází nás zkontrolovat lesník Petr Vrána, na chvíli se dáme do řeči. „Lidé by měli pochopit, že se lesy jenom nekácí, ale všechno se do té přírody vrací. Chtěli bychom lidem ukázat, jak by ty lesy měly do budoucna vypadat. Dřív tady byla jenom smrková kultura, chceme ukázat, že to má být listnatý smíšený les, aby to bylo přírodě blízké. Dělá mi radost, že lidi mají zájem o to, co se děje,“ říká o dnešní akci.

O kousek dál točí Česká televize živý vstup s bývalou československou olympioničkou Adolfínou Tačovou. Je to sice už nějakou dobu, co opustila vrcholový sport, kondice jí ale rozhodně zůstala. S úsměvem před kamerou vysazuje svůj stromek a vyzařuje svou energii všude kolem sebe. Je radost se na ni dívat, ale i si s ní povídat. „Krásná akce, jsem ráda, že je to celonárodní akce. Já sama jsem se hned přihlásila a vítám to, protože vím, že ty lesy potřebují pomoc. Jsem překvapená, jak to tady je krásně nachystané, zorganizované, a hlavně kolik lidí se tady sešlo. Šilheřovice jsou pro mě srdeční záležitostí, protože pocházím z Petřkovic, což je za kopečkem,“ popisuje své dojmy.

No a my jsme už jenom stihli rychlé občerstvení a honem domů na oběd, s krásným pocitem, že člověk alespoň trochu přispěl k lepší změně.

Autor: Lea Schellongová


OLOMOUC:

Lidé se zapojili také na Olomoucku

I v Olomouci se dnes sázelo, a to v části obce Radíkov. Na místo se lidé sjížděli už od desáté hodiny ranní a byl tam pro ně připraven pestrý program. Kromě sázení listnatých sazenic lidé pomáhali odklízet les, aby měli nové sazenice místo pro růst. Zasadit strom si mohl zkusit každý, a kromě rodin s dětmi zde bylo i mnoho starších párů.

Máme tři dospělé děti, a tak za každého z nich chceme vysadit tři stromy, aby mohly růst jim i jejich dětem, pověděla naší redakci paní Jiřina z Olomouce.

Po vysázení nové generace stromů bylo pro všechny dobrovolníky připraveno občerstvení. Byly zde na ochutnání místní speciality, děti si mohly vyzkoušet lukostřelbu a projet se na koni nebo si mohly prohlédnout přehlídku českých dravců. Olomoucké sázení navštívilo přes 400 lidí a pomohli nově zalesnit přes 350 m2 lesa.

Autor: Hana Řeháková

Foto: Jan Meichsner, Lea Schellongová, Hana Řeháková