Zákon o darování neprodaného zboží pomohl desetitisícům lidí

Lea Schellongová

Už téměř rok platí zákon, který stanovuje supermarketům s plochou nad 400 metrů čtverečních povinnost darovat nevyužité jídlo do potravinových bank. Na začátku letošního roku Ústavní soud zamítl stížnosti skupiny senátorů, kteří usilovali o jeho zrušení. Nezávadná jídla, která by jinak byla vyřazena z prodeje a zlikvidována, budou tedy nadále putovat do potravinových bank. Celkovou hodnotu potravin darovaných řetězci za rok 2018 odhadla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová na více než 230‘000‘000 Kč. Pro server iRozhlas.cz rovněž uvedla, že největšími dárci jsou řetězce Tesco, Makro a Ahold.

V Olomouckém kraji umožnil tento zákon sesbírat potraviny pro více než šest tisíc lidí, celoplošná aktivita potravinových bank ale pracuje s mnohem vyššími čísly. IRozhlas.cz uvádí, že za rok 2018 sesbíraly potravinové banky přes 3200 tun potravin, což představuje jídlo pro zhruba sto tisíc lidí. To by znamenalo jídlo pro každého obyvatele Olomouce nebo Liberce. Je nutno  dodat, že do sbírky potravin se obchodní řetězce v České republice zapojují dlouhodobě.

Česká federace potravinových bank byla založena v roce 1994 a sdružuje všech 15 potravinových bank na našem území. Úlohou potravinových bank, která je ustanovena zákonem, je shromažďování sesbíraných potravin a jejich redistribuce partnerským organizacím. Pomáhají   tak nejen omezit plýtvání jídlem, které se na evropské úrovni pohybuje v nepochopitelných číslech, ale rovněž zabraňují zpracování odpadu, který by vznikl likvidací potravin. Jde tak i o  odlehčení pro životní prostředí.

Více než 300 organizacemi, které s potravinovými bankami spolupracují, je zboží následně dodáno charitám a neziskovým organizacím. Ty je následně darují, například dětským domovům, osamělým seniorům nebo matkám samoživitelkám. Potravinové banky podporuje stát jak dotacemi, tak i úlevami na daních. Každoročně do nich přispívají i obyvatelé ČR, díky kterým se při loňské Národní potravinové sbírce povedlo sesbírat přes 300 tun potravinového a drogistického zboží.

Foto: fairchild.af.mil