Německé město Kiel se připojilo k celosvětové iniciativě Zero Waste

Petra Čiklová

O „nulový odpad“ se zavázalo první a zatím jediné německé město Kiel. I přestože jsou Němci světovými lídry v recyklování, vedení města se rozhodlo ještě více podpořit ochranu životního prostředí. Cílem je eliminovat odpad a šetrně nakládat se zdroji.

Postup k nulovému odpadu

Po zemích jako USA nebo Kanada se pod celosvětovou iniciativu Zero Waste podepsalo i Německo. Přístavní město Kiel se rozhodlo jít lepší cestou a vynaložit úsilí na ochranu životního prostředí. Co se týče recyklace patří Němci mezi světovou špičku. V Evropské unii jim pak patří prvenství v třídění odpadu. Podle dat z Eurostatu třídí přes 67 % odpadu.

„Na jedné straně jsme světoví šampioni v separaci odpadků, ale na straně druhé se produkce plastového odpadu vůbec nesnížila, spíše naopak,“ tvrdí šéf městské agentury na ochranu životního prostředí Andreas von der Heydt pro americkou agenturu Bloomberg. „To znamená, že musíme doopravdy přemýšlet o tom, jak předcházet vzniku odpadů,“ dodává.

Město se tak pokusí změnit chování svých občanů ohledně produkování odpadků a také omezit balení v obchodech. Na druhou stranu bude propagovat second handy nabízející nejen oblečení, ale také nábytek nebo stavební materiály.

Zdroj: wave.rozhlas.cz
Foto: ecoblog.cz; ostrava.szs.agel.cz