Chcete dárek pro své potomky? Yellowstonský národní park prodává vstupenky platné i za 150 let

Anna Weidenhöferová 21. 5. 2022

Tento nejstarší americký národní park oslavil prvního března 2022 svoje 150. narozeniny. A protože takové jubileum si zaslouží originální dárek, rozhodla se správa parku přijít s netradičním projektem. Vytvořili speciální druh vstupenky, která bude platit až od roku 2172. Cílem akce je zaměřit pozornost veřejnosti na budoucnost parku a vybrat peníze, které poslouží  na jeho rozvoj tak, aby i děti našich dětí mohly obdivovat krásu a jedinečnost tohoto území.

Vstupenka za 1500 dolarů, tedy v přepočtu asi za 33 tisíc korun obsahuje nejen vstup v roce 2172, ale také obvyklou roční vstupenku využitelnou kdykoliv. Zkrátka tedy nepřijdou ani ti, co se rozhodnou lístek předplatit svým vnoučatům nebo pravnoučatům, protože mohou sami park navštívit třeba už letos.

„Chceme takto oslavit 150. narozeniny a zároveň ho na dalších 150 let zachovat,“ říká ředitelka Yellowstone Forever Lisa Diekmann. Tato organizace se dlouhodobě stará o získávání finančních prostředků pro Yellowstonský národní park. Vybrané peníze se využijí na vylepšení stezek, ochranu původních ryb nebo vzdělávání a vědecké studie.

V posledních letech prošel Yellowstonský národní park řadou změn a i nadále se potýká s velkými výzvami. Vedle rostoucího tlaku návštěvníků je to také klimatická krize, která způsobuje extrémní projevy počasí. Došlo ale i k pozitivním proměnám, do parku se například vrátila divoká zvířata, jmenovitě bizoni, vlci a také medvědi grizzly.

Yellowstonský národní park se rozprostírá mezi americkými státy Montana, Wyoming a Idaho. Územím protéká řeka Yellowstone, která dala parku název, a najdete zde také horké prameny a největší sbírku gejzírů na světě, a to včetně ikonického Old Faithful, který každých 67 minut tryská do výšky čtyřiceti metrů. Ročně do parku zavítá téměř pět milionů návštěvníků.

Autor: Anna Weidenhöferová


Národních parků je na celém světě obrovské množství a další přibývají. O jednom takovém, který má poskytnout útočiště ledním medvědům a tuleňům, si můžete přečíst v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: ekolist.cz, novinky.cz, aktualne.cz, rozhlas.cz

Foto zdroj: pixabay.cz, frommers.com