Projekt Building Bridges aneb Naše největší síla je v odpuštění

Následky zločinu jsou velké téma, o kterém se ve společnosti moc často nemluví. I samotné oběti se často setkávají s překvapivým zjištěním, že taková věc jako vypořádání se se zločinem má dlouhodobé psychické následky. Trauma, které takový akt vyvolá, si často žádá čas, během kterého se člověk se svou situací musí srovnat. Už málo se ale mluví o pocitech a dopadech na pachatele. Pachatele totiž ve společnosti vnímáme jako padouchy, takže proč by nás mělo zajímat, jak svůj zločin prožívají oni, a jaké psychické následky si z něj nesou? Projekt Building bridges staví most mezi pachateli a obětmi a snaží se lidem pomoct najít cestu ve vzájemném pochopení a odpuštění.

Projekt vznikl v roce 2014 z dotací Evropské unie a o dva roky později, poté co zaznamenal velký úspěch, ho začalo dotovat Ministerstvo spravedlnosti. Za projektem stojí Mezinárodní vězeňské společenství a v současnosti se jedná o jediný projekt svého druhu v České republice. Jeho program probíhá pravidelně jak v mužských, tak ženských věznicích.

Organizátoři dávají dohromady pachatele trestných činů s obětmi zcela nesouvisejícího trestného činu a ti spolu skrz facilitátora neboli zprostředkovatele vedou dialog o svých pocitech. O tom, jak se se svou situací vypořádávají, jaké dopady má tato situace na jejich současný život, ale také například, jak převzít odpovědnost za spáchaný zločin.

Tento nesmírně psychicky vyčerpávající proces trvá osm týdnů uvnitř věznice, kde se aktéři setkávají jednou týdně a jeho hlavní cíl je jasný – najít odpuštění. Jak oběť, tak pachatel ve své situaci řeší hned několik věcí. Pachatel se například vypořádává s tím, jak si uvědomit následky svého zločinu a jak se vcítit do role oběti. Oběť se učí, jak poznat takzvanou falešnou vinu, tedy nepravý pocit, že nějakým způsobem zločin zavinila.

„Nakonec všichni trochu uvěří tomu, že si za to vlastně můžou sami. My jim ale ukážeme, že plnou odpovědnost za čin nese pouze pachatel,“ vysvětluje ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství Gabriela Kabátová.

Tohle a mnohé jiné je součástí společných rozhovorů. Dialogy tohoto typu otevírají témata, která by v jiném případě jednotlivci řešili pouze v sobě nebo tyto pocity zcela potlačovali. Building bridges také klade velký důraz na to, že lidé často vidí v procesu trestního řízení pouze paragraf a ne skutečného člověka s lidskými city, který ve většině případů velmi trpí. Někteří pachatelé vidí, co svým činem způsobili v životě jiného člověka až při setkání v rámci projektu Building bridges.

Ukázalo se, že projekt má vysoce pozitivní dopad na obě skupiny. Jeho inovativního přístupu si všimlo také SozialMarie, které pravidelně uděluje cenu patnácti projektům, představující sociální inovaci. V letošním roce si projekt vysloužil nominaci.

Poslední setkání se konalo v dubnu v pardubické věznici, kde všichni v rámci závěrečného programu reflektovali svůj zážitek s tímto mimořádným procesem. Na setkání byli pozvaní také hosté z řad odborné veřejnosti a médií. Psycholog Leoš Fousek setkání popsal takto: „Bylo to zcela výjimečné, protože docházelo k přímé konfrontaci ‚dvou světů‘ – pachatelů a obětí. Každý z účastníků dostal emoční podporu a zpětnou vazbu na svůj příběh. Na konci setkání na nich byla vidět patrná úleva, že to mají za sebou.“

Na spoustě účastníků byl viděn také upřímný smutek z toho, že program končí, jelikož se skrze sdílení svého příběhu s účastníky velmi sblížili. Pachatelé na konci obětem předali malý dárek jakožto odškodnění za to, co se jim přihodilo. Jednalo se o gesto, které emotivnímu setkání dodalo pomyslnou třešničku na dort.

Pro to, aby setkání bylo úspěšné, je taky důležitý vstřícný přístup zaměstnanců každé věznice. Z pohledu oběti je velmi těžké vstoupit do prostorů takového zařízení, a proto je nutné, aby byl personál velmi přátelský. Pardubická věznice se podle informací z tiskové zprávy tohoto úkolu zhostila skvěle.

Autor: Tereza Bartusková


Zatčení se nedotkne pouze života obžalovaných, ale také jejich blízkých. Na ty Mezinárodní vězeňská organizace myslí také a pořádá pro děti vězňů kempy. Jednoho z nich se účastnila také naše redaktorka. Přečtěte si její reportáž z Andělského kempu.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: mvs.cz, sozialmarie.org

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy