Dobrý tipy na second handy v Čechách i o něco dál

Každý týden skončí na skládkách až 11 milionů kousků oblečení. Fenomén rychlé módy má velmi špatný dopad na naši planetu a je v podstatě neudržitelný. Díky Oxfam Fashion proto v září vznikla výzva, která nabádá lidi, aby zkusili po 30 dní nakupovat pouze v second handech a vyhnuli se tak velkým řetězcům.

Výzva se sice jmenuje #SecondHandSeptember, ale podle nás nezáleží na tom, kdy se do těchto obchodů s oblečením z druhé ruky vydáte. Jde hlavně o myšlenku snížit počty nákupů v místech s neudržitelnou módou, která se vyrábí sezónně v obrovském množství a u které je naprosto nemožné všechny tyto kousky prodat. Ty proto pak končí nevyužité na skládkách.

Napadlo nás, že možná spousta lidí ani neví, jaké poklady se v second handech schovávají, nebo je možná problém v tom, kde takový pořádný second hand hledat. My jsme se proto rozhodli sepsat pár míst, ve kterých to stojí za to a kde můžete občas doplnit svůj šatník o nějaký ten pěkný kousek, který bude ještě ke všemu originální a neuvidíte ho hned druhý den na svém spolužákovi či kolegovi z práce.

ČESKÁ REPUBLIKA

Ostrava

MEGASEKÁČ

Jedním z nejpopulárnějších „sekáčů“ v našem třetím největším městě je rozhodně Megasekáč. Každý den se tam doplňuje nové zboží, ve kterém si můžete vybrat podle potřeby.

MOMENT

Síť dobročinných second handů, které podporují vybrané neziskové organizace, mezi nimiž jsou například Žebřík, Save Elephants či Kola pro Afriku. Mají mnoho poboček i mimo Ostravu. Jednu najdete také v Karviné a další pak ve Frýdku-Místku. O organizaci Moment jsme se vám již zmiňovali v jednom z našich dřívějších článků ve spojení s jejich akcí Pojďte se na moment proběhnout!.


Brno

BALTAZAR

Jedná se o charitativní prodejnu Diecézní charity Brno. Obchůdek pomáhá se začleněním dlouhodobě nezaměstnaných. V prodejnách pracují právě lidé, kteří měli dlouho problém najít si práci.

ŠUPLIG

Tento dobročinný obchůdek má na svědomí Liga lidských práv. Výtěžek z obchůdku vždy putuje na činnosti spojené právě s touto organizací.


Olomouc

CHARLEY

„Sekáč“, do kterého je většina věcí přivážena z Anglie. Každý nadšenec navíc ocení zkušební kabinky v podobě červených telefonních budek.


Praha

PŘESTUPNÍ STANICE

V této prodejně na Praze 3 najdete udržitelnost společně s moc pěknou myšlenkou. Tento second hand dává prostor lidem bez domova, kteří by se moc rádi začlenili do „normálního“ života. Najdou tu tak práci i skvělý kolektiv.

FIFTY-FIFTY

Second hand plný vintage oblečení. Je tam spousta kousků hlavně z Itálie a Holandska, které se budou perfektně hodit do vašeho šatníku.

ZAHRANIČÍ

ReTuna

O tomto švédském skvostu, který ukrývá jedenáct obchůdků, jsme vám už psali (zde). Kromě udržitelných nákupů tady můžete navštívit i workshopy recyklovaného designu.

That Thing.

V tomto bristolském obchůdku v Anglii najdete kromě produktů od místních designérů také vintage oblečení. Hlavním heslem této prodejny je recyklace a udržitelnost.

SOEUR

Co se oblečení z druhé ruky týče, rozhodně nesmíme zapomínat na Berlín. V tomto obchůdku s názvem Soeur si můžete pořídit krásné kousky, které oživí vaše outfity a nevyprázdní vaši peněženku až na dno.


Pokud byste hledali i nějaká další místa, kde si vyšperkovat šatník, můžete se podívat na mapu second handů, která vznikla na Googlu. Pro moderní duše je tady i aplikace jménem THRIFTIGO.

Autor: Tereza Hrubá

Foto: Instagram Přestupní stanice, www.oxfamapps.org.uk

Příspěvek vytvořen 707

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy