Kočky, psi a lesy…

…aneb jak pomáhat na jaře.

Kruté mrazy jsou letos za námi, a s nim i velmi aktuální téma Nocleženek. Tím nechci říct, že by teď nepřišly nikomu vhod, venku už sice není taková zima, ale teplá polévka a hygiena je jistě pro lidi bez domova potřebná denně. Ráda bych se ale věnovala něčemu, co je s jarem spjato mnohem těsněji. Tím jsou mláďata všeho možného druhu a rostoucí příroda.

Zdroj: Photopin

Nedávno jsem navštívila kočičí depozitum jedné organizace, která se stará o kočky z ulice a majitelé projevili obavu o nadcházející období. S jarem je samozřejmě více mláďat, a tím pádem bohužel i více zvířecích „bezdomovců“. Ne nadarmo se majitelům (obzvláště volně pobíhajících koček) doporučuje kastrace. I pokud máte kocoura a myslíte si, že tím se vás problémy netýkají, není to tak. Nezapomínejte na to, jak máte svého mazlíčka rádi a že byste mu nepřáli nic zlého. Pokud ho však necháte volně pobíhat nevykastrovaného, nejspíš způsobí nárůst koťat bez domova, která vidíme často běhat po ulici, nedej bože po silnici. Proto prosím, buďte zodpovědní.

Co jsem ale chtěla zmínit přednostně, je pomoc právě oněm zmiňovaným depozitům a útulkům. Pracovníci těchto zařízení toho mají sami opravdu hodně a jsou velmi vděční za každou pomoc či jakýkoliv dar. Ať už se jedná o psí a kočičí útulky či jiná zařízení, určitě budou rádi, pokud jim budete moci věnovat jídlo, přepravku, šampony proti blechám či cokoliv, na čem se s nimi domluvíte. Já nedávno donesla kočičákům trochu lepší granule a mohli se po nich utlouct. Přála bych vám vidět ty spokojené vrňavky. Co se psích útulků týče, zde můžete pomoci například i venčením, na což majitelé nemají vždy dostatek času.

Přeplněným depozitům přijde vhod rozhodně i to, když si najdete jejich stránky a budete sdílet zvířátka, která shánějí domov. Přeci jen tato zařízení bývají (hlavně teď na jaře) přeplněná a každý nový domov dovoluje přijmout nové nalezence. Případně existují tzv. dočasky, kdy na nějakou dobu hlídáte zvířátko sami, než se pro něj najde adoptivní rodina.

V neposlední řadě bych chtěla zmínit tematiku lesů a přírody. Po opadnutí sněhu je všude spousta nepořádku, plastů a podobných odpadků, které lidi rádi vyhazují, což se přírodě určitě nelíbí. Mnohdy se tam také vyskytují nebezpečné předměty, o které se můžou zranit jak lidi, tak zvířata. Nemusíte samozřejmě vysbírávat vše, stačí si vzít tašku s sebou na procházku a po cestě zpět posbírat to, co vám cestou cvrnkne do nosu. Naše zelené plíce to určitě potěší.

Na závěr mám pro vás jedno antistresové video s koťátkama. Tihle bobci dokáží člověku zlepšit den, tak neváhejte, a zlepšete ten jejich!

Autor: Barbora Černošková

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy