Česko vyrábí zákopové svíčky pro Ukrajinu. Skauti zvou k zapojení i veřejnost

Skauti letos pořádají netradiční sbírku na podporu ukrajinských civilistů i vojáků. Sbírají totiž vosk, parafín, zbytky svíček i plechovky od potravin. Z tohoto materiálu pak vyrábějí speciální svíčky v plechovce, které dokážou hořet několik hodin. Zatím jich stihli vyrobit několik tisíc, část už je na Ukrajině, kde poslouží v zákopech a usnadní život i místnímu obyvatelstvu. Postup výroby učí i zájemce z široké veřejnosti a srdečně ji zvou k zapojení.

Ruské útoky na infrastrukturu Ukrajiny způsobily několika obcím potíže s dodávkami energií a výpadky proudu. S příchodem zimního počasí si proto Ukrajinci začali vyrábět svíčky v plechovce, stejným způsobem jako vojáci v zákopech během 2. světové války. V zemi se ale ukázalo, že zásoba materiálu je nízká, a proto se čeští skauti rozhodli vyhlásit sbírku Světlo a teplo pro Ukrajinu.

„Svíčka v plechovce je užitečný pomocník. Hoří dlouhé hodiny a dovede zahřát celou místnost. Dá se nad ní ohřát jídlo nebo zmrzlé ruce či nohy, poslouží ke svícení. Výrobu zvládne skoro každý, stačí správným způsobem smotat do plechovky od potravin vlnitý karton a zalít roztaveným voskem nebo parafínem. A navíc přitom můžeme dobře zužitkovat odpad,” popisuje koordinátor sbírky Jan Lukačevič. Odhaduje se, že se svíček doposud vyrobilo mezi dvěma a třemi tisíci. Část z nich se v krabicích už odvezla na Ukrajinu. Skauti ke svíčkám přidávají také obrázky s ukrajinskými motivy, které tvoří malé děti.

„Mnoho lidí trápí zprávy z Ukrajiny, ale nejsou si jistí, jak by mohli pomoci, nebo jim třeba jejich vlastní situace poskytuje velmi omezené možnosti. Právě proto považujeme za důležité, že v této sbírce může přiložit ruku k dílu opravdu skoro každý,” uvádí mluvčí českých skautů Barbora Trojak. „Věříme, že je třeba nezapomínat na to, že nedaleko nás lidé trpí ve válce. A jako organizace pro děti a mládež jsme se snažili najít takový způsob pomoci, který by měl i výchovný aspekt a dal se zapojit do naší práce s kluky a holkami v oddílech,” dodává.

V Praze mají skauti k dispozici halu 29 na Holešovické tržnici, která funguje jako sběrné a zároveň i výrobní místo – dílna. V Brně probíhá skautská spolupráce s ženským vzdělávacím spolkem Vesna, kam mohou dobrovolníci přijít na workshop výroby svíček. Sběrným místem pro materiál je i Skautský institut na Moravském náměstí v Brně. K distribuci přispívá především organizace Rotary, která svíčky i materiál předá ukrajinským skautům a skautkám, a ti se finálně postarají o dodání na konkrétní území.

Sbírka by měla být ukončena 10. března. To je zároveň i datum, kdy by veřejnost měla nejpozději doručit či poslat materiál. V případě zájmu naleznete podrobnější informace na jejich stránkách.

Autor: Clara Isabella Andrews


O různých formách pomoci Ukrajině za uplynulý rok od začátku války si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: novinky.cz, adam.cz
Foto: skaut.cz, Václav Šálek (ČTK)

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy