Zamířit a pal! Češi pomáhají Ukrajině rekordními částkami i cílenou pomocí

Byl čtvrtek, na den přesně dva měsíce po Štědrém dni, když se nad ukrajinským nebem rozezněly sirény a dopadaly první střely. Zatímco v České republice lidé vstávali do školy nebo práce a zapínali rádia a sociální sítě, zjišťovali, že stát vedle tuzemských přímých sousedů napadlo Rusko. Že Češi pomáhat umí, se na webu Dobrých Zpráv mohou čtenáři přesvědčovat pravidelně. Jak rozsáhlá a trvalá pomoc Čechů ovšem bude i po roce války, netušil ale nejspíš nikdo.

První organizací, která zřídila konto na pomoc Ukrajině, byla česká neziskovka Člověk v tísni působící v napadené zemi už dříve. Jejich sbírka na Ukrajinu se po pár dnech zapsala mezi nejvíce podporované. Za celý rok, který si dnes od začátku války připomínáme, na konto přispělo milion dárců. Celkem Češi jen v této sbírce nastřádali přes 2,3 miliardy korun. K příspěvku na konto nejrozšířenější české neziskovky vyzývaly i známé osobnosti. Jednou z nich byl také tvůrce koláží Tomáš Břínek (TMBK). Ten nechal vyrobit polštáře s tváří ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Zakoupením mohli lidé přispět na konto SOS Ukrajina částkou 570 korun.

Finanční pomoc střídala také pomoc symbolická. Český premiér Petr Fiala byl jedním z prvních tří státníků, kteří se vypravili na Ukrajinu, aby podpořili tamního prezidenta i místní obyvatele. V půlce března, a tedy jen pár dní po začátku války, zamířil do Kyjeva vlak s českým, polským a slovinským premiérem. „Evropská unie je s vámi, jste součásti naší rodiny. Toto vzkazujeme těm, kteří vás napadli,“ uvedl po setkání slovinský premiér Janez Janša, jak informoval server iRozhlas.cz.

Návštěvu ocenil i prezident Ukrajiny – ten se mezitím stihl stát symbolem dobrého státníka pro místní i pro obyvatele okolních států. „Vaše návštěva Kyjeva v této pro Ukrajinu těžké době je silným důkazem podpory. Velmi si toho vážíme,“ uvedl prezident Zelenskyj.

A přidávali se další lidé, menší i větší organizace a spolky. „Každý rok zaměříme jeden z našich kvízových večerů na všech herních místech po celé České republice na charitativní účely. Když jsme se v březnu 2022 rozhodovali, komu vybrané peníze z kvízů pošleme, volba byla jasná,“ vysvětlují pro Dobrý Zprávy organizátoři Párty kvízu Stanislav Buchtelík a Martin Řehák s tím, že situace na Ukrajině jim nebyla lhostejná. Podporu zemi ve válce vyjádřili tím, co dobře umějí a s čím mají zkušenost – vědomostním kvízem v podnicích po celé republice. Párty kvíz se totiž vloni konal na čtyřech místech v zemi. „Rozhodli jsme se uspořádat filmový speciál a 1. března jsme vybírali na prvních dvou ze čtyř kvízů. Hráčům jsme dali na výběr, komu chtějí své peníze poslat, a to z pěti možností,“ popisují systém pomoci zakladatelé Párty kvízu.

„Účastníci kvízů si odhlasovali Národní centrální banku, která poskytovala přímou pomoc bezpečnostním silám Ukrajiny. Celkově jsme na pomoc Ukrajině v Olomouci, Českém Krumlově a Praze na dvou našich herních místech vybrali krásných 21 600 korun,“ radují se Buchtelík s Řehákem a doplňují, že nejvíce peněz se vybralo v Olomouci, kde padla částka 9 tisíc korun. Letos už má Párty kvíz devět herních míst a pomáhat chtějí organizátoři dál. „Letos se asi zaměříme na pomoc v České republice. Hráčům dáme zase hlasovat,“ vysvětlují a dodávají, že díky více herním místům očekávají i vyšší vybranou částku na charitu.

Během roku války si mnoho Čechů našlo možnost, jak zacílit svou pomoc. Mezi nejrozšířenějšími druhy pomoci byly sbírky na zbraně pro ukrajinské vojáky, materiální pomoc, neprůstřelné vesty či v posledních týdnech sbírka vosku na zákopové svíčky. Češi ale podpořili třeba i zvířecí útulky, kde se shromažďovala zvířata, která jejich majitelé nemohli vzít s sebou při emigraci, nebo během útoků zemřeli a mazlíčci po nich zůstali. Jednou z podporovatelů útulku byla cestovatelka a spisovatelka Lucie Kutrová známá jako Holka s bucketlistem.

Finanční pomoc je momentálně to nejlepší, neboť útulek je vzdálený jen deset kilometrů od letiště, tedy cíle útoku. Cesty jsou zablokované a zvířata se nedají převážet,“ informovala dva dny po útoku Kutrová na svém instagramovém účtu s tím, že chystané dřevěné brože, které chtěla dát později do prodeje, už nyní vypouští do světa a celý výtěžek půjde právě na ukrajinský útulek Friend. „Situace je to hrozná, máme na Ukrajině spoustu známých a kamarádů a ten pocit beznaděje je dost ubíjející. Už jsem i slyšela, že se nás to přece netýká, tak proč takový humbuk, ale no…,“ dodala v příspěvku z února. Když pak v polovině března částku sčítala, přihodila i veškerý výtěžek za věci z jejího e-shopu, které lidé v tom období nakoupili. Do útulku pak doputovalo necelých 52 tisíc korun.

Jednou z cílených iniciativ, která pomáhá doručovat Ukrajincům zbraně v místě bojiště, je Dárek pro Putina. Občanská iniciativa vznikla právě na podporu ukrajinské armády po vypuknutí války. Lidé se skrze tuto sbírku během roku skládali třeba na tank. Ten dostal jméno Tomáš a ze šternberské zbrojovky Excalibur Army vyrazil do bojů v polovině října. Češi navíc na vojenské vybavení pravidelně v rámci různých výročí posílali symbolické částky. V den výročí okupace Československa to byla většinou částka 1 968 korun. Podle údajů iniciativy jen díky tomuto datu darovalo 14 tisíc Čechů přes 24 milionů korun.

Zbrojovka Excalibur Army na začátku ledna letošního roku pokřtila také vyprošťovací techniku, tu nechávají ve Šternberku na Olomoucku modernizovat pro ukrajinské vojáky i Nizozemsko a USA. Ani česká vláda nenechává jednoho z blízkých sousedních států stranou. Premiér Fiala ve středu vydal soupis české vládní vojenské pomoci. „První námi organizovaná dodávka se uskutečnila již čtrnáct dní po začátku invaze, a tím jsme i ukázali ostatním, že je to možné a že je to správná cesta,“ řekl Fiala na setkání ve Varšavě. Na Ukrajinu tak zamířila od začátku války vojenská technika v hodnotě cca 10 miliard korun.

Pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině ani po roce ale nekončí. V českých školách se stále učí ukrajinské děti, na podnicích stále vlají ukrajinské vlajky a Češi stále přispívají do sbírek. Českou pomoc v jedné větě shrnula Armáda ČR den před výročím války na Twitteru: „Pomáháme, protože je to správné a v našem zájmu.“


Lidská solidarita nezná hranic. Připomeňte si s námi konkrétní případy pomoci Ukrajině třeba v článku o záchraně zvířat nebo zapojením ukrajinských uprchlíků do pracovního života v Česku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: Člověk v tísni, iRozhlas.cz, Olomoucký Report, Zbraneproukrajinu.cz, sociální sítě Lucie Kutrové, Petra Fialy
Foto: Člověk v tísni – Petr Štefan, twitter Petra Fialy, TMBK, Párty kvíz

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy