Pomáhají těm, kteří si sami nepomohou. Manželé zachraňují zvířata na Ukrajině

Valentina a Leonid Stojanovovi, tak znějí jména manželů, kteří se v posledních měsících stali zachránci pro ohrožená a opuštěná zvířata z ukrajinských měst zasažených válkou. Povoláním jsou veterináři specializující se na exotické druhy zvířat. Plánovali otevřít vlastní kliniku a cestovat po světě. Nicméně člověk míní a život mění. Jejich dům v Oděse se stal azylem pro desítky mazlíčků. Starají se bez rozdílu o psy, kočky, papoušky či ještěrky.

„Naše životy se od začátku války dost změnily, ale naše mise zůstává pořád stejná. Chceme ochránit ty, co si sami nepomohou. Spousta zvířat byla opuštěná, některá zůstala bez jídla i vody. Jsou zraněná, hladová, vyčerpaná a vyděšená. Žádná živá bytost si nezaslouží zažít to, co se teď děje v naší zemi,” vysvětlují Stojanovovi důvod, proč se po vypuknutí války rozhodli na Ukrajině zůstat, jak nejdéle to půjde.

Od začátku konfliktu z Ukrajiny uprchlo přes čtyři miliony lidí. V průměru každý třetí choval před válkou domácího mazlíčka. Ne všichni z nich ale měli takové štěstí, aby se z válečné zóny dostali spolu s páníčky pryč. Některá zvířata zůstala v opuštěných domech sama. Nejčastěji z toho důvodu, že jejich majitelé neměli čas vyřídit dokumenty potřebné pro jejich převoz přes hranice. Valentina a Leonid spolu s místní policií dostali některá zvířata z uzamčených opuštěných bytů. Jiná našli pobíhat po ulicích.

„Apelujeme na lidi, kteří si nemohou vzít zvířata s sebou, aby je nenechávali opuštěná v domácnostech. Chceme, aby nás kontaktovali, a my se o ně rádi postaráme. Vezmeme je k nám a uděláme pro ně, co bude v našich silách,” slibuje Leonid.

Jejich rukama už v domácím azylu prošly tucty zraněných zvířat. Mezi nimi i slepý husky Casper, jehož páníček musel odejít bránit zem, nebo hejno andulek, které přežilo bombardování na trhu. Nestarají se ale jen o zvířata, která mají u sebe. Leonid každý den rozváží potravu do útulků a na místa, kam by se jinak zásoby nedostaly. Svou pomoc nabízejí také zoologickým zahradám.

Dobrovolníků, kteří se rozhodli riskovat své životy, aby dali šanci zvířatům, jež nechápou, co se kolem nich děje, je na Ukrajině více. Pomáhají i s transportem domácích mazlíčků za hranice. Ten už je díky výjimkám, které přijala i Česká republika, o dost jednodušší. Psi, kočky a fretky z Ukrajiny pro vstup do ČR nemusí být označené mikročipem a nepotřebují osvědčení o vakcinaci a ošetření. To spolu s karanténou mazlíčci nově podstupují až po vstupu na naše území.

Lidé z celého světa v současné době přispívají do sbírky, kterou Stojanovovi založili na pomoc zvířatům na Ukrajině. Za vybrané peníze nakupují potravu a léky. Přispět lze na stránce jejich nadace s názvem Vet Crew, kde najdete kromě instrukcí jak pomoct, také stručný popis jejich mise v angličtině a fotografie z jejich domova v Oděse.

Autor: Vendula Berčková


Hrdinů, jako jsou manželé Stojanovovi, chodí po světě naštěstí víc. Ricardo Pimentel z Mexika zachránil více než pět set zvířat před blížícím se hurikánem.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj, foto: buzzfeednews.com, thedodo.com, magazin.aktuálně.cz

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy