Jedenáct let pomoci českotřebovské komunitě

Karol Manová

Sbírka pro handicapovanou Verunku, pravidelné benefiční plesy a workshopy pro seniory – to je jen malá část akcí, které za jedenáct let svého působení zrealizovali ve spolku Za jeden provaz v České Třebové. Výtěžky z dobročinných akcí spolků pak putují na jednotlivce nebo skupiny, které ve východočeském městě potřebují pomoct nejvíce.

Předání výtěžku ze sbírky Za jeden provaz pro Verunku

„Veřejné sbírce Za jeden provaz pro Verunku jsme vloni věnovali značné úsilí a dnes už můžu s radostí konstatovat, že rekonstrukce právě v těchto dnech probíhá,“ vzpomíná na jeden z projektů předsedkyně spolku Za jeden provaz Anna Borková. Spolku se v letošním roce podařilo začít realizovat přestavbu koupelny pro handicapovanou Verunku. Na celý projekt se podařilo vybrat 72 635 korun.

Největší množství prostředků na pomoc komunitě získává spolek především ze své tradiční dobročinné akce. „Nejdelší tradici má Podzimní benefiční ples, dovolím si říct, že v organizaci, ale i výši výtěžku jsme se výrazně posunuli,“ uvádí Anna Borková a zároveň dodává: „Během prvních ročníků jsme se radovali z výtěžku něco málo přes 20 tisíc, v loňském roce už to byl více než dvojnásobek.“

Právě díky takto úspěšným akcím se spolek může dále rozvíjet a rozšiřovat.

Říjnové Loučení s létem v domě seniorů

„Podařilo se nám přestěhovat se do větších prostorů, oslovit širší veřejnost, navázat spolupráci s řadou sponzorů. Samozřejmě jako všechny organizace musíme reagovat na současné trendy – jistotou jsou sociální sítě,“ konstatuje předsedkyně spolku. Členové spolku se stále drží vize původních zakladatelek a snaží se, aby se jejich tým neustále omlazoval a vítal mezi sebe nové tváře. Za velmi důležitou ve svém týmu také považují životní rozmanitost.

Spolek Za jeden provaz vznikl v České Třebové už před jedenácti lety, u jeho zrodu stály studentky místního gymnázia Zuzana Kupková (dříve Vondrová) a Kateřina Smrčková a pedagožka školy Ivana Pecháčková. „Ty společně přišly s nápadem propojit studenty s handicapovanými, tak započala spolupráce s místním stacionářem,“ vypráví Anna Borková. Škola spolek podporuje i v současnosti, nabízí mu prostor na svých webových stránkách, nástěnkách a zároveň bere činnost spolku jako doplněk výuky.

Foto: Facebook Za jeden provaz, zajedenprovaz.cz