PetsYoga přináší nevšední kombinaci, kterou je, jak už název napovídá, jóga s roztomilými štěňátky. Tato forma odpočinku Vám přinese nejen radost z fyzické aktivity, ale také duševní pohodu, potěšení, spoustu zábavy a nové zkušenosti. Spojení jógy a mazlení se se štěňátky zní jako splněný sen, a skutečně tomu tak i bylo. Štěňátka se během lekce socializují, což je pro ně v raných stádiích života velmi důležité. PetsYogu si sami nyní můžeme vyzkoušet v Brně, Olomouci, a nově i na Slovensku.
Začalo to velmi jednoduše. Otevřela jsem Instagram, kde na mě vyskočil příspěvek od PetsYogy s jejich aktuálními lekcemi pro Olomouc. Po chvilce rozplývaní se nad roztomilostí štěňátek jsem popadla platební kartu a rovnou si zarezervovala místo na lekci jógy s velkým švýcarským salašnickým psem. Pak už jsem jen odpočítávala dny, hodiny a minuty, kdy konečně budu moci na lekci dorazit.
PetsYogu založili Lukáš Bíla a Rozálie Kopecká. Inspiraci pro vznik PetsYogy přitom neměli pouze ze zahraničí. „Už sedm let se věnujeme chovu francouzských buldočků a tento nápad jsme velmi dlouho sledovali v zahraničí. Sami máme štěňátka, takže nám vždy píše řada našich známých, jestli už je máme. Pokud ano, tak je u nás vždycky spousta lidí, a to nás bavilo. Všichni si štěňátka hladí, mazlí se s nimi, což je pro ně skvělá forma socializace,“ uvedl Bíla.
Také mě zajímalo, kde zakladatelé PetsYogy shání štěňátka a podle čeho je vybírají. Na jejich stránkách totiž najdete lekce s různými plemeny a pozadu není ani jejich instagramový účet, kde jsem zaregistrovala anketu, o jaká štěňátka by lidé měli zájem. „Štěňátka máme od různých partnerských chovatelských stanic. Vzhledem k tomu, že také máme chovatelskou stanici, tak máme hromadu známých, kteří nám píšou, že chtějí být součástí našeho projektu. Že by také rádi socializovali svá štěňátka a vyzkoušeli si tento koncept. Štěňátka vybíráme tak trochu podle sebe i podle lidí. Nejoblíbenější plemena, o která si lidé nejčastěji píší, jsou francouzský buldoček, corgi a maďarský ohař,“ podotkl spoluzakladatel.
Cestou autobusem jsem byla z lekce trochu nervózní. Stresovala jsem se ale zbytečně. Když jsem přišla na místo, kde se měla jóga konat, už zpoza rohu jsem slyšela roztomilé kníkání a to, jak si štěňátka hrají. Chvíli po mně přišli i ostatní účastníci lekce a v šatně jsme všichni netrpělivě čekali na moment, kdy pořadatelé otevřou dveře a my štěňátka konečně spatříme.
Moment s velkým M nastal a naše lekce jógy mohla začít. Když si každý vybral yogamatku, na které bude cvičit, tak nám slečna instruktorka popsala, jak bude jóga probíhat. Štěňátka si v tu chvíli dávala odpočinkovou pauzu, což některé účastníky zamrzelo, protože se s nimi nemohli pomazlit hnedka. Když si slečna všimla našich smutných pohledů na to, že štěňátka zrovna spí, tak nás ukonejšila, že se za chvíli vzbudí a že na konci lekce je pro mazlení vymezený prostor. Jóga byla koncipovaná pro začátečníky, takže každý cvičil podle svých možností. „PetsYoga je takový první styčný bod pro lidi, kteří si chtějí jógu vyzkoušet. Štěňátka jsou pro ně skvělou motivací, většinou se totiž jedná o jejich první lekci v životě. Naše lekce jsou tomu tedy uzpůsobeny. Děláme nenáročné cviky a soustředíme se na protahování, takže jóga je bezpečná i pro štěňátka,“ vysvětlil Bíla.
Lekce plynula velmi rychle a cviky byly sestavené tak, aby si člověk protáhl celé tělo. Do pozadí nám hrála relaxační hudba, která celou atmosféru krásně doplňovala. Jak už to tak bývá, rozeznat levou stranu od pravé je někdy problém. Takže občas nastal i vtipný moment, když si někdo z cvičících popletl strany. Já jsem samozřejmě nebyla výjimkou, ale tyhle věci musí člověk brát s humorem. Na ostatních účastnících bylo vidět, jak se nesnaží zakrýt úsměv nebo naopak soucit, protože chvíli přede mnou se jim stalo to samé.
Poslední pozice z naší lekce byla pozice šavásana neboli pozice mrtvolky. Člověk leží na zádech, ruce má dané trochu od těla dlaněmi vzhůru a nohy má od sebe vzdálené na šířku pánve. Při této pozici se má člověk uvolnit, na nic nemyslet a jen tak být. Z této pozice mě probral hlas majitelky štěňátek. „Vstáváme, spinkat můžete potom! “ V tu chvíli jsme všichni otevřeli oči a pozorovali, jak se štěňátka probouzejí a začínají prozkoumávat okolí.
Během poslední části lekce jsme si všichni sedli do kroužku a se štěňátky se mazlili. Paní majitelka nám u toho popisovala, jak jsou stará, jak toto plemeno bude v dospělosti velké a jestli už štěňátka mají své budoucí majitele. Každý dostal pamlsek, kterým jsme mohli štěňátko odměnit za to, jak bylo hodné. Jelikož se jedná v podstatě o miminka, občas se stala nehoda v podobě loužičky. Majitelka štěňátek i pan Lukáš ji ovšem vždy rychle odstranily.
Na této lekci jsme byli všichni dospělí. Lekce jsou vhodné i pro děti, ovšem má to svá pravidla. „Ono je to trochu komplikovanější, protože se snažíme zajistit maximální bezpečí a komfort pro štěňátka. Na jógu mohou tedy přijít děti od 11 let v doprovodu rodičů a od 15 let již bez doprovodu,“ uzavřel Bíla.
Z lekce jsme všichni odcházeli nadšení a se zaplněnou galerií fotek v telefonu, protože nikdo neodolal, aby si štěňátka nevyfotil. Na všech zúčastněných bylo vidět, že se jim odcházelo s těžkým srdcem, ale nešlo to jinak. Po naší lekci totiž následovala další, na kterou již noví účastníci netrpělivě čekali a vyhlíželi, jestli náhodou nezahlédnou psí dovádění. Jógu se štěňátky bych určitě všem doporučila, protože pro mě a určitě i pro ostatní účastníky to byl velký zážitek.
Autor: Karolína Škodová
Pokud hledáte tipy kam v Olomouci nejen za aktivním odpočinkem, nenechte si určitě ujít článek Tour de kavárny od našich redaktorek Emy a Vendy, který má pro svou oblíbenost již nejen jednu, ale rovnou dvě části.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet
Zdroj: petsyoga.cz
Foto: Karolína Škodová