Dobrý tipy: Horka nad Moravou: místo, kde naleznete lásku k životnímu prostředí

Malebná vesnička Horka nad Moravou tvořící bránu do Litovelského Pomoraví zve k návštěvě všechny ty, kteří hledají kousek přírody v olomouckém regionu. V bezprostřední blízkosti Olomouce se nachází hned několik turistických cílů. Kromě pozoruhodného přírodního centra Sluňákov zde najdete možnost koupání i výborné kuchyně v areálu přírodního koupaliště Poděbrady a pohodlné ubytování na Lovecké chatě. Návštěvu Horky nad Moravou by neměl opomenout žádný milovník přírody.

Z centra Olomouce se do Horky nad Moravou dostanete během 15 minut a můžete si vybrat mezi několika způsoby dopravy. Autobus jezdívá pravidelně v minimálně půlhodinových intervalech, vlak směr Drahanovice přijíždí několikrát za den. Vůbec nejlepší varianta je však vytáhnout kolo a po cyklostezce se dostat přímo do Horky. Než se však vydáte do vesnice, neměli byste minout přírodní koupaliště Poděbrady, pokud jedete autobusem, nezapomeňte řidiči zahlásit zastávku na znamení. V areálu jezera Poděbrady najdete kromě působivých výhledů a možností opalování, koupání a saunování i skvělou restauraci Terasa. Není to však žádná polorozpadlá kantýna, vaří tu opravdu skvěle. O sezonních víkendech se zde pořádají nejrůznější tematické akce, například třetí květnový víkend nabídne ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc akci s názvem Pohybrady, kde se dozvíte nejen o svém zdravotním stavu, ale také jak správně resuscitovat nebo jak na Nordic Walking. Kromě toho bude možné zkusit si těhotenskou vestu, paddleboarding či střelbu z luku. Podle toho, jak vám dopadne měření cholesterolu se budete moci samozřejmě i posilnit třeba pivem a burgerem.

Necelé čtyři kilometry od Poděbrad se nachází Sluňákov, oáza klidu, kde se člověk učí „rozvíjet uctivý vztah k přírodě i k sobě samému“. Jedná se o centrum ekologických aktivit města Olomouce, hlavním smyslem této organizace je enviromentální výchova. V areálu najdete několik unikátních staveb, které přibližují nejen přírodu chráněné krajinné oblasti Litovelského Pomoraví, jež Sluňákov obklopuje. Unikátní umělecká instalace nazvaná příhodně Galerie v přírodě je určená všem věkovým kategoriím. V Rajské zahradě, která zvenku připomíná cihlovou loď a uvnitř barevný dvorek s rafinovanými přírodními kulisami, můžete v klidu rozjímat nebo se rozhlédnou po okolní krajině. Instalace s názvem Sluneční hora snů návštěvníky seznamuje se čtyřmi živly, každý má své stanoviště, a společně vytvářejí niterný pocit propojení člověka s přírodou. Stavba z dřevěných sloupů zvaná Lesní chrám v sobě ukrývá například keltský stromokruh. Stavby českých výtvarníků Františka Skály, Miloše Šejna a Miloslava Fekara stojí za návštěvu.

V centru prostoru se nachází unikátní architektonický objekt s prostým názvem Nízkoenergetický dům, jenž byl v roce 2007 oceněn jednou z nejprestižnějších cen v oboru, Grand Prix Architektů. Dům se zčásti schovává pod zemí a vyroben je primárně ze dřeva. Jedná se o hojně využívaný komplex, který zároveň demonstruje šetrnost vůči přírodě. Uvnitř se skrývá kromě zázemí celého centra Sluňákov také rozsáhlá knihovna, jídelna nebo dokonce pokoje k přespání.

Na Sluňákově se již tradičně pořádá během roku velké množství událostí. Duben patří Ekologickým dnům Olomouc, největšímu enviromentálnímu festivalu na českém území, který každoročně hostí výjimečné osobnosti nejen z oblasti ekologie a environmentalismu. Letošní festival nesl podtitul „Blázen jsem ve své vsi“. Jeden z hostů minulých ročníků festivalových besed, Zdeněk Neubauer, akci akurátně popsal jako „společnou poradu o našem světě“. Dvoutýdenní festival kromě besed pořádá nejrůznější výlety, dovoluje návštěvníkům vstoupit i na obvykle ukrytá místa Sluňákova a tradičně končí celodenním edojarmarkem, který doprovází mimo jiné také živá muzika. Letos si návštěvníci vychutnali například vydařený koncert samozvaných zachránců hudby až z roku 2050, kapely Bert & Friends. V loňském roce zde vystoupila mezi jinými i Aneta Langerová, jejíž písně z alba Dvě slunce se v prostředí Sluňákova fantasticky vyjímaly.

Pokud vám po návštěvě přírodě zaslíbenému prostoru vyhládne, nezbývá než doporučit nedaleké vodácké tábořiště Pádlo. Místo, kam se přes Moravu sami přeplavíte na voru, nabízí příjemné posezení a občerstvení, o víkendu zde také grilují či udí. Výlet můžete zakončit v asi dva kilometry vzdálené Lovecké chatě. Ta nabízí kromě restaurace a penzionu také jezdecký areál pro začínající i zkušené jezdce na koni, minigolfové a dětské hřiště či lanové centrum. Můžete zde samozřejmě složit hlavu, načerpat sílu a další den se vydat objevovat další krásy Litovelského Pomoraví. Pokud však máte turistiky dost a plánujete se vrátit do Olomouce, mějte na paměti, že poslední autobus jede před půl dvanáctou noční.

Autor: Simona Stejskalová


Není vám chování k přírodě lhostejné?  Můžete si přečíst článek o tom, co pro obec Dobrochov udělali jeho obyvatelé a inspirovat se.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: slunakov.cz, ekologickednyolomouc.cz, olomouckepodebrady.cz, padlo-morava.cz, naloveckou.cz

Foto: Michal Bartoš, olomouckepodebrady.cz, naloveckou.cz

Příspěvek vytvořen 13

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy