Životní plavba Markéty Pechové: Hendikepovaná Češka pokořila La Manche

Jan Meichsner

Liberecká rodačka Markéta Pechová dokázala téměř nemožné. Jako první hendikepovaná plavkyně samostatně přeplavala kanál La Manche, a to navíc v neuvěřitelném čase, který po doplavání na francouzské pobřeží činil 12 hodin a 31 minuty. O životním příběhu a plavbě Markéty Pechové vyprávějí následující řádky.

Když bylo Markétě Pechové dvanáct let, napadla její tělo zákeřná rakovina. Ta měla za následek amputaci nohy. O několik let později se pak nemoc vrátila a budoucí plavkyně přišla i o část plíce.

Pro někoho by ztráta dolní končetiny a dvě vážná onemocnění mohly znamenat konečnou. Ne však pro Markétu Pechovou, která se v dospělosti dostala přes hod oštěpem a vrh koulí až k závodnímu plavání.

Když bylo Pechové třicet, zavtipkovala, že plave tolik, že až jí bude o deset let víc, přeplave kanál La Manche. Před třemi lety svůj plán ale začala brát opravdu vážně a shromažďovala první informace. I při své práci se tak Pechová účastnila závodů v dálkovém plavání, aby nasbírala zkušenosti. Hlavní příprava liberecké plavkyni zabrala dva roky – v tempu pět dní plavání a šestý den posilovna.

A pak už přišel ten den, kdy se Markéta Pechová vydala na svou předlouhou životní plavbu. Start z anglického Doveru s cílem francouzského pobřeží. Náročnou čtyřicetikilometrovou trasu zvládla Češka za 12 hodin a 31 minut. Se třemi pauzami na jídlo a třemi krizovými úseky, v nichž se musela vypořádat s bolestí a křečemi, nakonec vyčerpaná, ale šťastná, dorazila do cíle.

Splnila si tak svůj životní sen a jako první plavkyně s hendikepem dokázala sama zdolat tak náročnou výzvu v podobě lamanšského průlivu.

Foto: irozhlas.cz