Dobrovolníci z Trash Hero dělají z naší planety hezčí místo

Tereza Hrubá

Organizace Trash Hero původně začínala jako skupina nadšenců. Dnes má základny po celém světě a stále se rozrůstá. Jejich hlavním cílem je vyčistit planetu od zbytečného odpadu, který denně vidíme povalovat se okolo nás.

Clean Up – Hlučínská štěrkovna

V roce 2012 se skupina dvaceti lidí, kteří zrovna trávili nějaký čas v Thajsku na ostrově Ko Lipe, rozhodla uklidit pláž. Od té doby se tahle parta rozrostla tak moc, že se z Trash Hero stala organizace na světové úrovni s 230 190 dobrovolníky. „Je to asi ta nejsmysluplnější věc, kterou jsem v životě udělal,“ říká spoluzakladatel organizace Jan Bareš.

Lidé, kteří se zapojují jako odpadkoví hrdinové, se snaží pomáhat naší planetě, jak jen to jde. Organizují úklidy veřejného prostoru, aby z míst, na kterých jim záleží, zmizely odpadky. Skupiny dobrovolníků jsou plné lidí z různých oblastí, najdete mezi nimi studenty, policistu, právníka, fotografa, dokonce i baletku, a tím seznam zdaleka nekončí. Zkrátka každý člověk je potřeba a každý si pro sebe najde nějaké uplatnění. Lidé se zapojují z nejrůznějších důvodů – touha udělat něco pro své okolí, edukovat své známé, vyčistit si hlavu od problémů běžného života… „Hlava je čistá a špinavé jsou jen ruce,“ vyjádřil se jeden z odpadkových hrdinů.

Věděli jste, že existují místa v moři, kde je pětkrát více mikroplastu než planktonu? Každou minutu se na světě vyrobí milion pet lahví a my jsme schopni recyklovat jen 20 %. Sbíráním proto nelze dohánět to, co produkujeme. Je to ale krok k tomu, abychom udělali naši planetu příjemnějším místem pro nás pro všechny. 

Hlavním cílem Trash Hero je zapojit každého. Na věku, pohlaví, povolání nebo čemkoliv jiném nezáleží. Stačí si najít jednu z nejbližších základen a třeba se připojit k některému z veřejných úklidů, které se pravidelně konají. Získáte tím nejen dobrý pocit, ale také skvělé kamarády a zážitky. A pokud jsou od vás všechny “pobočky” moc vzdálené, můžete sehnat pár nadšenců a založit novou, protože rošťáků, co pomáhají, není nikdy dost. 

Foto: fb stránky Trash Hero, Lýdie Hájovská