Téměř dvě století byl tento druh považován za vyhubeného a v oficiálních seznamech ptáků se nachází v kategorii „Data Deficient“ neboli nedostatek dat. Bylo by tomu tak i nadále, kdyby timálii černobrvou v říjnu minulého roku náhodou neobjevili dva místní obyvatelé ostrova Borneo v jihovýchodní Asii Muhammad Rizky Fauzan a Muhammad Surant. Jedná se o druh ptáka, který byl ornitology přímo pozorován naposledy v letech 1843 až 1848.
V provincii Jižní Kalimantan na indonéské straně ostrova Borneo náhodou narazili dva místní obyvatelé na neobvyklý druh ptáka, kterého nikdy předtím neviděli. „Je neuvěřitelné dozvědět se, že jsme našli druh ptáka, o kterém odborníci předpokládali, že vyhynul,“ uvedl jeden ze dvou objevitelů timálie Muhammad Rizky Fauzan. Po konzultaci fotografií s vyznavači birdwatchingu a ornitology zjistili, že se pravděpodobně jedná o timálii černobrvou. „Je úžasné, že se nám podařilo zdokumentovat jeden z nejpozoruhodnějších zoologických objevů v Indonésii, ne-li v celé Asii, a to převážně prostřednictvím online komunikace uprostřed pandemie koronaviru, která nám brání v návštěvě místa nálezu,“ prohlásil Teguh, zaměstnanec národního parku Sebangau v Jižním Kalimantanu a spoluautor článku o objevu timálie.
Znovunalezení timálie umožnilo vědcům s jistotou určit, odkud druh pochází. Ze zápisků ornitologů, kteří timálii naposledy pozorovali v 18. a 19. století, totiž nebylo jasné, zda timálie pochází z ostrova Borneo, Indonésie, nebo Jávy. Po objevení v provincii Jižní Kalimantan je dnes již jisté, že se jedná o Borneo. V přípravných fázích se teď nachází expedice do místa objevu, která by umožnila zjistit více informací o tomto druhu a s větší přesností popsat jeho vzhled a biotop, ve kterém žije.
Timálii černobrvou poprvé vědecky popsal francouzský ornitolog Charles Lucien Bonaparte v roce 1850. Podařilo se mu to díky vzorku kožky ptáka uloveného ve 40. letech 18. století německým geologem a přírodovědcem Carlem ALM Schwanerem při jedné z jeho expedic do východní Indie.
Autor: Ema Švingerová
Česká ornitologická společnost každoročně uděluje titul „pták roku“. V roce 2021 se jím stala káně lesní, kterou Češi často přehlížejí, ačkoli se jedná o velmi výjimečného dravce.
Zdroj: ararauna.cz
Foto: infoglobe.cz, ararauna.cz