Mladý student z Indie vyrobil model elektrické samostabilizující lžíce, která by měl ulehčit život těm, kdo trpí nejčastější pohybovou poruchou na světě. Nadějný vědec s velkým zájmem o robotiku navíc navrhl svůj prototyp tak, aby si tento chytrý příbor mohli pořídit i lidé s menšími finančními možnostmi. Následujícím krokem bude podrobnější studie, po které se může lžíce začít vyrábět.
Parkinsonova choroba je v nynější době jedním z nejrychleji se rozrůstajících zdravotních postižení na světě. I když se onemocnění z větší části týká lidí nad šedesát let, u 10 až 20 procent se objevuje už před padesátkou. Jedná se o chronickou pohybovou poruchu, jež je zapříčiněna oslabováním motorických smyslů. Příznaky časem přetrvávají a zhoršují se.
Nemoc zasahuje centrální nervovou soustavu člověka, kde si neurony mezi sebou nemohou předávat informace. To má za následek zpomalení, ztuhlost, či dokonce úplnou nemožnost fyzického pohybu. Výsledky z roku 2019 odhadují, že na celém světě trpí tímto onemocněním až 10 milionů lidí.
Jedním nejvýraznějších příznaků je třes rukou. To pro lidi s touto chorobou přináší mnoho úskalí a jedním z nich je také například obyčejné používání příboru při stravování. Stejný problém měl také sedmdesátiletý strýc indického studenta, který se i přes veškerou snahu nedokázal najíst sám a musel požádat o pomoc další osobu. Právě v té době se indický student rozhodl potíž vyřešit, a ulehčit tak trápení lidem, kteří se dosuď museli potýkat se stejnou překážkou jako jeho strýc.
Áráv Anil, který žije v Bengalúru na jihu Indie, se zabývá robotikou už od dětství. Ve svém koníčku stačil reprezentovat zemi ve více než dvaceti soutěžích po celém světě. Svůj projekt s příborem poprvé představil na robotické olympiádě v Německu, kde jeho nápad vyhrál. Chytrou lžíci dokázal vymyslet pomocí senzorů, jednočipových počítačů a 3D tiskárny. Lžíce funguje na bázi senzorů, které dokážou rozpoznat otřesy, a aktivovat tak protipohyb, který zabrání tomu, aby se obsah lžíce vylil.
Na vynálezu se podílí také fakulta fyzioterapie v Bengalúru, kde se model testoval. U prvního prototypu se musely vyřešit ještě drobné detaily, kupříkladu i to, že lžíce v ruce klouzala. „Návrh jsem ladil na základě zpětné vazby z vysoké školy. Moje pomůcka musí být vodotěsná, aby se dala umýt, aniž by se poškodila veškerá elektronika uvnitř. Lžíce navíc musí být odnímatelná, aby se dala vyčistit a nahradit vidličkou, a také musí být hlubší, aby se na ni vešlo více jídla,“ uvedl Árava.
Chytrá lžíce není úplnou novinkou, jelikož už na světě existuje několik lžic vyrobených na stejném principu. Inovací je však cena, která se zásadně liší. Zatímco nynější produkty se pohybují okolo 200 dolarů, výroba chytré lžíce od Árava stojí asi 80 dolarů. Nástroj každodenního používání by si tak mohlo dovolit mnohem více lidí.
Testovací fáze by měla končit v prvních měsících příštího roku. Pokud všechno vyjde, Arrav se plánuje ze začátku zaměřit na indické nemocnice, kam svůj nástroj poskytnout. Jeho největší ambicí však je, aby jeho chytrou lžíci měla v budoucnu každá rodina, která má někoho s Parkinsonovou chorobou doma. V současné době se odhaduje, že v Indii žije s tímto onemocněním okolo 7 milionů občanů, čímž se tato země zařazuje mezi ty nejpostiženější na světě.
Autor: Adam Kučatý
Zlepšováky hýbou světem. Přečtěte si například o brýlích, které umožňují sluchově postiženým lidem vidět zvuky, nebo o nedopalcích cigaret, které pomáhají čistit vodu.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: novinky.cz, theguardian.com, indiatoday.in, who.int
Foto: kondice.cz, nadhled.info, novinky.cz