Zapomeňte na stud! Kvůli svému zdraví

Dobrý Zprávy

Ačkoliv o tom stále příliš lidí neví, na 13. říjen připadá Mezinárodní den bez podprsenky.  Nejedná se však o žádnou oplzlou mužskou zábavu nebo o dámské povyražení, smysl této akce je mnohem ušlechtilejší. Jedná se o způsob, jak upozornit na důležitost prevence rakoviny prsu, která je v současnosti nejrozšířenějším typem této nemoci, a zároveň  je to pokus o jeden den osvobození všech žen.

Ačkoliv Mezinárodní den bez podprsenek poukazuje na problémy současného spodního prádla, předchůdce podprsenek byl ještě o něco nebezpečnější a rozhodně méně oblíbený. Korzet se začal masově používat někdy na začátku 13. století, nosily jej však pouze urozené dámy, které během dne nemusely vykonávat prakticky žádný pohyb. Ten ostatně nebyl ani možný, a když se k dalším důsledkům nošení korzetu přidalo ještě časté omdlévání, potíže s dechem, příjmem potravy a deformace vnitřních orgánů, začaly pozvolné pokusy o vynalezení něčeho nového. To nejstarší něco pochází asi z 18. století, současné podprsence se to ale podobá jen málo a tehdejší společnost na tuto radikální změnu nebyla připravená.

Úplně první patent na nový druh spodního prádla má na svědomí jistá Američanka Mary Phelps-Jacobs. Ta chtěla jít údajně na ples v elegantních bílých šatech, pod kterými ale vypadal středověký korzet zcela neprakticky a nepěkně. Sedla si proto za šicí stroj a z kusů staré látky ušila vynález, který z ní o několik let později udělal milionářku. Podprsenková mánie mohla začít. Za masové rozšíření může pak postupně film, reklama i odvážné celebrity, a v současnosti nosí podprsenku skoro každá žena v západní civilizaci.

Vědci ale postupně odkrývají negativní důsledky, které s sebou tento fenomén přináší. První z nich jsou beze sporu bolesti zad způsobené ochablými svaly nebo zabraňování úniku toxinů z těla. Mnoho žen si také pořizuje nevhodnou velikost, která může kromě nepohodlí způsobit i řadu dalších komplikací. Na všechny tyto skutečnosti včetně již zmíněné prevence rakoviny prsu se snaží upozorňovat trochu zapomenutý a opomíjený Mezinárodní den bez podprsenky, který se chystá oslavit řada žen. Pokud máte tušení, jak se slaví, nejspíš jste se trefili.

Ať už je váš názor na tento svátek jakýkoliv, možná není na škodu udělat něco trochu praštěného a zkusit pro jeden den nechat vaši podprsenku doma. Kromě odhození studu a nabytí trochu toho sebevědomí určitě také potěšíte nejednoho muže, vlastního i cizího, a konečně si budete moci udělat vytoužené pohodlí dříve, než se večer vrátíte domů z práce. A kdo ví, třeba se budete opravdu cítit lépe.

Autor: Tereza Stará

Foto: pixabay.com