Japonský vědecký tým objevil stresovou bílkovinu, která přispívá ke vzniku deprese. Tato bílkovina se tvoří v mozku, když jsme hodně unavení a ve velkém stresu. Vědci ji zkoumají a doufají, že přinese výsledky v podobě jednodušší diagnostiky deprese pomocí krevních testů a zároveň usnadní léčbu duševních chorob.

Tým z Jikei University School of Medicine v Tokiu, který bílkovinu objevil zároveň zjistil, že se tvoří z viru, který máme v těle, konkrétně ve slinách. Tímto virem se většina lidí nakazí už v kojeneckém věku, takže v dětství jsou nakaženi téměř všichni a postupem času virus v těle zůstane, ale je neaktivní. Nadměrnou únavou a stresem se virus aktivuje a postupuje až do mozku k čichové žárovce, která je propojena s čichovými receptory. Pokud virus čichovou žárovku napadne, začne se tvořit stresová bílkovina zvaná SITH1. Ta pak pomalu zabíjí mozkové buňky a člověk se může dostat až do stavu deprese. „Podařilo se nám odhalit část mechanismu vývoje deprese a doufáme, že naše zjištění pomohou odhalit celý proces,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu Kazuhiro Kondo. U člověka, který v těle virus má, je výskyt duševních onemocnění až 12krát pravděpodobnější než u zdravých jedinců.
Vědecký tým chce také vyvinout krevní test, který by odhalil přítomnost deprese u duševně nemocných lidí. Ze 166 vzorků krevních testů od lidí trpících depresí zjistili, že 80 % obsahuje bílkovinu SITH1.
Stresovou bílkovinu Kondo objevil už před deseti lety a pojmenoval ji po záporné postavě Temného lorda ze Sithů ze Star Wars. „Stres může způsobit úzkost a strach. To jsou důležité příčiny rozvoje deprese, když jsem si to uvědomil, napadlo mě Yodovo moudro: Strach je cesta k temné straně,“ dodává vedoucí vědeckého týmu.
Autor: Adéla Sobotíková
Zatímco v Japonsku odhalují vývoj deprese, v Česku se vědcům z Univerzity Palackého podařilo vyvinout mobilní aplikaci, která pomáhá měřit stres na pracovišti. O tomto skvělém nápadu se více dočtete na našem webu.
Zdroj: magazin.aktualne.cz, asahi.com
Foto: flowee.cz, stoplusjednicka.cz