V USA otevřeli první posilovnu pro autisty

Trenér, člověk s magisterským titulem z tělovýchovy a autismem Mark Fleming otevřel v Tampě na Floridě zřejmě první fitness centrum pro lidi s autismem. Chce tak pomoci lidem s tímto onemocněním, aby mohli cvičit v zařízení, kde jim okolí a trenéři porozumí a pochopí jejich potíže. „Myslím, že je důležité pomoci ostatním, aby dosáhli v životě toho, po čem touží. A cvičení je skvělou cestou k tomu,” řekl Fleming pro televizi CNN.

Tělocvična pro autisty 

Poruchy autistického spektra jsou relativně vzácná onemocnění, která se vyskytnou zhruba u pěti lidí z deseti tisíc, častěji u chlapců. Lidé s autismem mají sklony k samotě, často špatně navazují sociální kontakty a potýkají se s potížemi v mezilidské interakci. Návštěva nových míst může být pro tyto osoby stresující a složitá.

Jak se zrodil nápad otevřít tělocvičnu

Trenér Mark Fleming 

Mark po absolvování vysoké školy v Alabamě získával zkušenosti jako dobrovolník na Speciální olympiádě, kde si všiml, že lidé s různými typy postižení nemají mimo tyto akce příliš mnoho možností, kde trénovat. Často tak zůstávají doma, kde se příliš nehýbou a stagnují. Rozhodl se proto docházet ke klientům domů jako osobní trenér.

Po třech letech otevřel v Tampě tělocvičnu Puzzle Piece Fitness (dílek skládačky puzzle je uváděn jako symbol autismu), aby jeho služby byly dostupné pro více lidí s tímto postižením. Příprava otevření tělocvičny trvala celý rok. „Už jen vidět, jak jsou lidé zdraví, je skvělé. Čím jsou pak zdravější, tím je pravděpodobnější, že budou žít dobrý život,” uvedl pro CNN.

Práce s klienty a marketing

Mark se snaží své klienty poznat, aby s nimi mohl pracovat co nejefektivněji. Přestože sám trpí autismem, každý člověk si prochází vlastním životem, proto je ke klientům otevřený. Snaží se zjistit, čím si procházejí. Mladá klientka Rachel pak přiznává, že navštívila mnoho jiných tělocvičen, ale nikde jinde neměla pocit pochopení jako v Puzzle Piece Fitness. Mark se teď soustředí na marketing a způsob, jak o svých službách dát vědět co největšímu počtu lidí. „Při práci s touto populací se marketing musí dělat jinak. Hlavní cestou je, že si to lidé řeknou mezi sebou,” vysvětluje Mark Fleming.

Autor: Iveta Zdařilová


Slyšeli jste už o tom, jak se studenti snaží stírat rozdíly mezi handicapovanými a zdravými lidmi? Pokud ne, nenechte si ujít článek o Paraparádě.


Foto: Facebook; Puzzle Piece Fitness, LLC

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy