V Česku žije již přes 120 zubrů. Největší evropský savec se vrací do volné přírody

Zubr evropský žil kdysi na starém kontinentu v hojném počtu. Zhruba před sto lety vlivem lovu, odlesňování a nešetrného zemědělství vyhynul. V současnosti se ale toto největší suchozemské zvíře Evropy vrací do volné přírody. Díky snahám o jeho záchranu se zubr v poslední aktualizaci červeného seznamu ohrožených druhů přesunul ze sekce „zranitelný“ na „téměř ohroženi“.

Za přesunutím zubra do jiné sekce stojí Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), který tyto údaje pravidelně aktualizuje. „Úspěch aktualizace červeného listu je živoucím důkazem, že svět si v oblasti biologie může stanovit i splnit skutečně ambiciózní cíle,“ uvedla optimisticky ředitelka skupiny IUCN pro ochranu biodiverzity Jane Smart.

Rafal Kowalczyk, který je členem expertní skupiny IUCN pro bizony a spoluautorem nového hodnocení, ale varuje, že je stále potřeba zlepšit přirozené prostředí zubrů a posílit jejich genetickou různorodost. Nynější stáda jsou od sebe totiž izolována a z pohledu genetiky mohou mít problém dlouhodobě přežít.

„Historicky byli zubři zaváděni především do lesů, kde však v zimě nenajdou dostatek potravy. Aby se předešlo konfliktům s lidmi a zubři nebyli závislí na dokrmování, bude potřeba vytvořit chráněná území, která budou zahrnovat i louky, na nichž se budou moci zvířata pást,“ zdůrazňuje Kowalczyk.

Na počátku 20. století žilo v Evropě pouhých padesát zubrů, které bylo možné nalézt pouze v útulcích, chovech nebo v zoologických zahradách. Do volné přírody se začali vracet až po druhé světové válce a od té doby jejich počet stále stoupá. Dnes jsou k nalezení především v Polsku, Bělorusku nebo Rusku a jejich počet v evropských divokých stádech stoupl na více než šest tisíc jedinců.

„V České republice se podle dat z roku 2019 vyskytuje 126 zubrů, což je malé zlepšení oproti roku 2018,“ uvádí ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. „Asi půlka našich zubrů žije v takzvaných polodivokých chovech, jako jsou například přírodní rezervace Milovice na Nymbursku nebo obory Židlov v Ralsku, Křišťanov u Prachatic na Šumavě a Libeň u Nového Strašecí. Druhou půlku zubrů představují zoologické zahrady či soukromé chovy.“

„Obnova evropských zubrů a dvaceti pěti dalších druhů ukazují sílu ochrany životního prostředí. Stále rostoucí seznam vyhynulých druhů je ale jasnou připomínkou, že úsilí o ochranu se musí naléhavě rozšířit,“ upozorňuje generální ředitel IUCN Bruno Oberle. „K řešení globálních hrozeb, jako je neudržitelný rybolov a zemědělství nebo invazivní druhy živočichů a rostlin, je potřeba, aby ochrana probíhala po celém světě a byla začleněna do všech odvětví hospodářství.“

Autor: Tereza Stará


Velký objev se podařil mořským vědcům a výzkumníkům. Objevili mateřskou školku doposud největších žijících žraloků.


Zdroj: iucn.org, ekolist.cz

Foto: dropbox.com

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy