V rámci celostátního happeningu ZUŠ Open se na přelomu května a června uskuteční v Hlučíně už třetí ročník festivalu hudby 20. a 21. století s názvem Srdeční záležitost. Kromě vystoupení žáků základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje připravili organizátoři letos také workshopy a koncerty známých interpretů.
Organizátoři pro letošní rok přemístili hlavní pódium ze zámeckého nádvoří na hlučínské náměstí. „Letos jsme se rozhodli změnit umístění pódia zejména proto, abychom byli blíže lidem a hudba zaplnila centrum města, nejen nádvoří,“ vysvětluje novinku hlavní organizátorka Adéla Jasvecová.
Páteční program tvoří především workshopy, a to jak pro žáky z mateřských, tak i ze základních a středních škol. Zároveň také melodie 20. a 21. století zaplní Domov pod Vinnou horou a Fontánu, kde se budou konat koncerty žáků ZUŠ Pavla Josefa Vejvanovského.
V sobotu dopoledne se návštěvníci festivalu mohou těšit na vystoupení žáků moravskoslezských ZUŠek na hlučínském náměstí, odpoledne pak na pódiu vystoupí orchestry a návštěvníci se dokonce dočkají také baletního vystoupení. „Stejně jako vloni jsme se do programu rozhodli zařadit také koncert pro neslyšící. Pod názvem ‚Vidět slyšené‘ tedy můžou návštěvníci čekat koncert tlumočený do umělecké znakové řeči,“ popisuje další zajímavý bod programu Jasvecová.
Součástí odpoledního programu bude také vystoupení Davida Stypky s kapelou Bandjeez a smyčcového orchestru žáků a absolventů hlučínské Základní umělecké školy či večerní koncert studentské kapely Metamorfóza z místního gymnázia. V rámci doprovodného programu si tým organizátorů připravil hry, soutěže a skákací hrad pro nejmenší. „Mysleli jsme na všechny věkové kategorie, takže se u nás zabaví celá rodina,“ dodává Veronika Stoklasová, další z organizátorů a učitelka na hlučínské ZUŠ.
ZUŠ Open probíhá už třetím rokem po celé České republice. Cílem akce, která letos připadá na 31. května a 1. června, je jak zviditelnění činnosti základních uměleckých škol, tak i vzájemné propojení jednotlivých ZUŠek. „Spolupráce mezi jednotlivými uměleckými školami je velmi důležitá a pro všechny obohacující,“ říká Jan Huszár, ředitel ZUŠ P. J. Vejvanovského. Kromě oživení kulturního života v regionech má akce také poukázat na důležitou roli škol v občanské společnosti.
Program akcí po celé republice v rámci happeningu ZUŠ Open najdete ZDE.
Autor: Lýdie Hájovská
Foto: Facebook Srdeční záležitost, zusopen.cz