Sofía Jirau se stala historicky první modelkou Victoria’s Secret s Downovým syndromem

Populární americká značka Victoria’s Secret se opět rozhodla vystoupit ze své komfortní zóny a do své nové kampaně Love Cloud Collection obsadila Sofíu Jirau, první modelku Victoria’s Secret s Downovým syndromem. Snaží se tak zavést větší diverzitu mezi modelkami. To je obrovská výhra jak pro samotnou Sofíu, tak pro všechny, kteří s tímto onemocněním nějakým způsobem bojují, jelikož prosté poselství jejího obsazení zní jasně: dokáže to každý.Tváří Victoria’s Secret se v minulosti stalo několik ikonických žen jako například Naomi Cambell, Heidi Klum nebo Gigi Hadid. Dnes jsou ale všechny oči upřeny na pětadvacetileté Sofíi Jirau. Ta pochází z Portorika a svou kariéru začala v roce 2019. Dnes se profesionálně věnuje modelingu po boku špičkových návrhářů.

Ačkoliv je to jen jeden z mnoha aspektů Sofíe, do historie této profese se zapíše také jako modelka s Downovým syndromem, která všem dokázala, že limity neexistují. Stát se tváří Victoria’s Secret byl její dlouholetý sen, který se jí nyní splnil a sama tvrdí, že toto je pouze začátek. „Jsem neskutečně šťastná a vděčná, budu tvrdě pracovat a makat na sobě,“ říká.

Downův syndrom je dnes jedno z nejběžnějších chromozomových onemocnění, se kterým se podle odhadů rodí jedno z tisíce dětí. Sofía pracuje jako ambasadorka ve společnosti INprende, která nabízí profesní rozvoj všem lidem bez ohledu na jejich podmínky, nebo životní situace.

Právě skrz Allesandru Correa, zakladatelku INprende, se Sofía o své pracovní nabídce ve Victoria’s Secret dozvěděla. Její obsazení vyvolalo obrovské reakce po celém světě, a to především pozitivní. Mladá modelka si získala tisíce srdcí se svým jasným poselstvím: „Lidé s Downovým syndromem mohou taky získat práci nebo začít svůj vlastní business a tvrdě na sobě pracovat jako já. Ani pro nás limity neexistují.“

Svůj podíl na obsazení Jirau má Raul Martinéz, nový kreativní ředitel proslulé značky. Právě ten se stará o to, aby Victoria’s Secret získala novou tvář a do určité míry opustila od kdysi ikonických Victoria’s Secret angels. Takzvaní „andílci“ jsou slavná přezdívka pro modelky, které chodily přehlídky pro Victoria’s Secret. Nicméně, aby se někdo stal tímto andílkem musel splňovat přísná kritéria co se týče vzhledu, váhy, výšky nebo měr. I přesto, že nelze pochybovat o kráse každé modelky, která se na molu objevila, značka byla v minulosti opakovaně nařčena ze sexismu a jednotvárnosti svých modelek.

Dnes se Victoria’s Secret opakovaně snaží zaměřovat na diverzitu mezi modelkami. Naříklad v roce 2019 poprvé obsadili transgender modelku Valentinu Sampaio. I ta se stala součástí projektu společně se Sofií. O nové kampani Love Cloud Collection Martinéz prozradil: „Tato kampaň je důležitou součástí nového standardu, který vytváříme.“ Sofía Jirau je dalším zářným příkladem toho, že stereotypy v modelingové oblasti už dávno vyšly z módy.

Autor: Tereza Bartusková


O příběhu první Victoria’s Secret transgender modelky si můžete přečíst článek zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj foto: shopperlyf.com

Zdroj: vogue.cz, nbcnews.com, crfashionbook.com

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy