Sbohem nepořádku a všemu, co vám nedělá radost

Kristýna Krejčí

Všechno zlé je pro něco dobré, klišé, které slýcháte možná častěji, než byste chtěli. Ale něco na něm bude. Jaro už je v plném proudu, květen už klepe na dveře, a ještě k tomu všemu stále trčíme v karanténě. Pojďme ji tedy využít efektivně. Přece jenom, kdy jindy budeme mít tolik volného času na opravdu pořádný jarní úklid.

Není tomu tak dávno, co svět obletěl bestseller Zázračný úklid japonské maniačky na pořádek a řád, Marie Kondo. Její kniha slibuje, že vám uklidí nejen dům či byt, ale změní vám kompletně život. Pro někoho se toto dílo stalo modlou, jiní by při úklidu vyhodili právě tuto knihu. Proč tedy Zázračný úklid zmiňuji? „Obklopujte se věcmi, které vám dělají radost,“ říká světu Kondo. A pod tenhle výrok se klidně podepíšu. Ruku na srdce. Činí vás věci, které máte ve svém hnízdečku, šťastnými? Ne? Tak se jich zbavte! Ale ne, že začnete zběsile vyhazovat vše, co vám přijde pod ruku. Musí v tom být systém.

To je dobrý, do toho zhubnu
Ale no tak, nelžete si. Začněte oblečením. Všechno oblečení, které vlastníte, hoďte na jednu hromadu. Teprve pak si uvědomíte, kolik toho ve skutečnosti máte. Každý kus podržte a buďte k sobě upřímní. Nosíte tohle tričko? Ano – výborně, pěkně jej složte a dejte do skříně. Ne – šup s ním pryč. Pokud vás při třídění oblečení přepadne smutek, že toho tolik vyhazujete, zkuste ty lepší kousky prodat za menší poplatek třeba na vinted.cz. Marie Kondo má i svůj způsob skládání oblečení. Ovšem vysvětlovat vám tuto techniku nebudu. Raději zde tedy přikládám odkaz na videonávod. Na mě je to ovšem přece jenom trochu moc a zůstanu u klasického skládání.

Pomoc, topím se v papírech
Další v pořadí jsou knihy, časopisy, papíry, účtenky či zápisy ze školních let. Je dobré postupovat od předmětů, ke kterým nemáte citovou vazbu, až po ty se silnou citovou vazbou. Opět dejte vše postupně na jednu hromadu a třídění může začít.

Tato kategorie je pro mě ovšem mnohem složitější. Vlastním kopce starých časopisů, které jsou pro mě sběratelskými kousky a těch se opravdu odmítám vzdát. Co se tedy knih i časopisů týče, nechejte si jen ty, které pro vás mají sentimentální význam. Se zbylými se rozlučte. Starým sešitům, zápiskům a poznámkám dejte už taky konečně sbohem. Jo a víte, jak máte ten jeden šuplík na účtenky?  Tak i v něm nechte zavát svěží jarní vánek.
Důležité papíry, jako různé smlouvy, doklady a podobně, přehledně uschovejte do průhledných fólií. Popřípadě pořadačů, které si popíšete a budete v nich skladovat opravdu pouze to, co do nich patří.

A co ten zbytek věcí?
Věřte mi, že bez různých krabiček od elektroniky, šamponů z hotelu a všeho „co se jednou bude hodit“ se určitě obejdete. Také nezapomínejte, že různé krémy, léky i make-up mají určitou dobu životnosti. Nadešel jejich čas? Tak je pohřběte.  Nezapomínejte, vše by mělo mít své místo. Takže i koření, mouky, oleje, ořechy, sladkosti, čaje, propisky i lístky na nákupní seznam a granule pro kočku. No zkrátka opravdu vše ve vašem království by mělo mít své umístění. Ano, opravdu vše. Je vám líto některých věcí, kterých jste se rozhodli zbavit? Nabízí se řada možností. Od dárcovství po prodej. Je jen na vás, co upřednostníte.  Hlavně se už toho harampádí zbavte!

Hlavně v klidu a nepřehánějte
Bylo by při nejmenším nerozumné chtít uklidit celý dům nebo byt během jednoho odpoledne. Rozdělte si práci do menších úseků. Dneska ponožky, spodky. Zítra konečně tu polici v kuchyni. Nebaví vás úklid? Zapněte si k němu hudbu nebo nějaký béčkový film do pozadí. Nemáte na to nervy? Nalijte si skleničku vína a rozlučte se s těmi kalhotami, ve kterých jste zažili rozchod. (Ale pozor! Aby se vám ta sklenička a hudba nezvrhly ve večer plný nostalgie a slz nad neuklizenou skříní.)

Nenechte se nepořádkem a úklidem stresovat. Neusilujte o dokonalou domácnost. Nechte si v životě opravdu jen to, co vám dělá radost.  Ať už jsou to lidi či knihy. To je pak teprve ten pravý zázračný úklid.

P. S. Pokud vás zajímá, jak funguje úklid podle Marie Kondo v praxi, koukněte na netflixí Tidying up nebo Sparking Joy With Marie Kondo.

Po každém náročném úklidu je čas na zasloužený odpočinek, co takhle dopřát si ho třeba u kvalitního filmu? Naše redakce vám může dát hned několik tipů na pár opravdu povedených kousků. 

Foto: Twitter – Marie Kondo