Race of Champions srovnává ty nejlepší z nejlepších už třicet let

Motorsport je velice různorodé a netradiční odvětví sportu. Dělí se do různých kategorií podle typu vozidla, s nímž se závodí, povrchu, na kterém se jede, délky závodů a tak dále. Když se proto fanoušci dohadují, kdo je nejlepší řidič pod sluncem a kdo by koho porazil, zůstanou pouze u teorií, jelikož se jejich oblíbenci z různých tříd motorsportu na trati nikdy nepotkají. Až na jednu výjimku. Race of Champions, čili závod šampionů, je mezinárodní motorsportová soutěž, které se účastní opravdu pouze ti nejlepší z nejlepších, a to mistři těch nejprestižnějších soutěží jako Formule 1, Mistrovství světa v rally (WRC), americké IndyCar nebo NASCAR.

Jak závodění šampionů funguje?

Race Of Champions je vyřazovací soutěž, kde nejlepší světoví jezdci bojují, aby dokázali, že jsou nejrychlejší na Zemi. Je pořádána každoročně v zimě, čili v přestávce mezi motorsportovými sezonami, a koná se na různých tratích celého světa.  Prostřednictvím série závodů typu head-to-head – neboli jeden na jednoho – se hvězdy utkají ve vozech, které mají stejné parametry a liší se pouze zbarvením, aby jezdci dokázali, že mají na to být korunováni „šampionem šampionů“. Co se vozů týče, tak se jezdí s různorodými auty, od rallycross speciálů přes buggyny a elektroauta až po velké závodní pick-upy.  

Událost začíná skupinovou fází, aby fanoušci viděli co nejvíce akce od každého jezdce. Závodníci čelí každému z ostatních soupeřů ve své skupině, přičemž auta se mezi rozjížďkami střídají, takže musí všichni své dovednosti prokázat v různých strojích. Nejúspěšnější jezdci postupují do čtvrtfinále, pak do semifinále a poté do Velkého finále. Stejně jako u všech velkých světových pohárových soutěží se napětí stupňuje až do této nejlepší ze tří přestřelek, kde může být pouze jeden korunován jako ten nejlepší na světě. 

Po soutěži individuálů se také jede ROC Nations Cup, který má za cíl rozhodnout o nejrychlejším národu prostřednictvím reprezentací. Je to Světový pohár motoristického sportu. Na Race Of Champions se Nations Cup poprvé objevil roku 1999 a jednalo se o první motoristickou událost pro týmy založené na národnosti. Řidiči se spojí se svými krajany ve dvojicích. Každý jezdec se na začátku účastní jednoho závodu proti jezdci z týmu soupeře, kde se utkají ve stejných vozech jako v individuálním Race Of Champions. Pokud je skóre nerozhodné 1:1, oba vítězní jezdci se utkají v play-off o to, který tým vyjde jako vítězný. ROC Nations Cup také obsahuje skupinovou fázi, kde národy závodí proti každému jinému národu ve své skupině, přičemž čtyři nejúspěšnější týmy postoupí do vyřazovacího semifinále. 

Němečtí bývalí piloti Formule 1 Michael Schumacher a Sebastian Vettel získali v Bangkoku v roce 2012 rekordní šestý titul v Poháru národů ROC v řadě, čímž jen podtrhli své předchozí triumfy v Londýně, Pekingu a Düsseldorfu.

Odkdy mezi sebou světoví šampioni závodí?

Race of Champions nemá přehnaně dlouhé historické kořeny. Jsou to spíše třicetileté kořínky, na nichž se už ale dá stavět. První ročník, který se konal v roce 1988 na francouzském Autodrome de Linas-Montlhéry, byl od toho letošního vcelku odlišný. Myšlenku měl sice stejnou, srovnat nejlepší jezdce mezi sebou, ovšem bylo jasně zřetelné, že převahu měli jezdci rally, jelikož se tehdy celá soutěž jezdila výhradně v rally autech a na startovním roštu bylo osm rally mistrů světa z předchozích ročníků.

Z ostatních odvětví motorsportu už účast nebyla tak slavná. S následujícími ročníky přidávali organizátoři různé soutěže a auta, se kterými šampióni jezdili. Zároveň ROC vystřídalo za 30 let své existence již šestnáct závodních okruhů. Za ta léta se stala nejúspěšnější jezdeckou reprezentací ta německá a nejčastěji se závod šampionů odehrával ve Španělsku. Jednou z největších novinek je pak soutěž eROC, kde mezi sebou soutěží závodníci nejen na trati, ale také na závodních simulátorech.

Letošní Race of Champions

Letošní ročník se odehrával na sněžné trati ve švédské obci s názvem Piteå a celému světu se zde ukázala ukázala velká skupina globálně známých jmen jako Sebastian Vettel, Sébastien Loeb, Mika Häkkinen, Thierry Neuville, David Coulthard, Valtteri Bottas, vítězka ženské série Formule W Jamie Chadwick a spousta dalších.

Vítězem se letos ovšem stal ne tak známý švédský jezdec Mattias Ekström, který za svou kariéru vyzkoušel spoustu typů motorsportu, ale svůj titul mistra světa získal v roce 2016 v rallycrossu. Ve finále se mu postavil Němec Mick Schumacher, ale na rychlého Švéda na domácí půdě prostě nestačil. V soutěži ROC Nations Cup vyhrálo letos Norsko, konkrétně dvojice otec a syn Solbergovi. Oba dva jsou hvězdami světové rally. Vítězem eROC, čili v soutěži na simulátorech, se stal mladý Brit Lucas Blakeley.

Možná si říkáte, že to zní jako skvělá akce, tak proč jste o ní ještě neslyšeli. Já jsem toho názoru, že za tím stojí hlavně skutečnost, že žádný Čech na ROC nikdy nejel (nejblíže je tomu momentálně jezdec Formule 2 Roman Staněk a rally jezdec Erik Cais) a také to, že ji nevysílá žádná větší televize. Ve Velké Británii celou událost přenáší stanice Sky Sports, u nás se však můžeme dívat pouze na YouTube sestřihy z oficiálního kanálu ROC, případně hledat pochybný stream v šedivých zákoutích internetu. Přestože jsou sestřihy na YouTube moc pěkně udělané a pro představu, jak závod probíhá, bohatě stačí, do napínavého televizního přenosu stále mají daleko. Doufejme proto, že se brzy dočkáme třeba i my a budeme moci fandit u televizních obrazovek českým závodníkům, jak bojují o titul „šampion šampionů“.

Autor: Lukáš Jakubíček


I v Česku však můžeme být v automobilové oblasti na něco pyšní. Přečtěte si v našem článku například o novém závodním skvostu Praga Bohema.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj a Foto: raceofchampions.com, Race of Champions (Wikipedia) 

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy