Česká reprezentace vyrovnala nejlepší výsledek v historii florbalu

Již po čtrnácté se sešla florbalová elita k boji o titul mistra světa. Ten letos hostilo Švýcarsko, a to konkrétně města Curych a Winterthur. V konkurenci 16 týmů celého světa si nakonec zlaté medaile odneslo Švédsko, které získalo jubilejní 10. titul mistrů světa, když ve finále zdolalo Českou republiku, která vyrovnala nejlepší umístění z roku 2004. Ačkoliv se Mistrovství světa koná jednou za dva roky, letos se hrálo po pouze roční pauze. Loňský šampionát byl totiž přeložen kvůli nemoci COVID-19.

Ještě jednu změnu však musel turnaj podstoupit, a to čas konání. Kvůli Mistrovství světa ve fotbale se hrálo místo v prosinci už nyní v listopadu, aby nedošlo ke kolizi utkání. Za místo konaní bylo vybráno Švýcarsko. Curych pro potřeby turnaje vystavěl zbrusu novou Swiss Life Arenu s kapacitou pro 11 254 diváků. Otevřena byla v říjnu 2022 a jinak slouží hokejovému klubu ZSC Lions. Druhým pořadatelským městem byl vybrán Winterhur s Axa Arenou. Ta otevřela své brány roku 2018, nabízí kapacitu pro 2000 diváků a je domovem místních házenkářů a florbalistů.

Český tým

Česká reprezentace jela obhajovat bronzové medaile z předchozího šampionátu, který se hrál ve Finsku. Bronzové medaile získali po výhře nad Švýcarskem v boji o 3. místo. Výběr trenéra Jaroslava Berky
tvořil hned 17 účastníků předchozího turnaje a v drtivé většině se jednalo o florbalisty z domácí nejvyšší soutěže – Livesport superligy. Nejzkušenějším z výběru byl útočník Tom Ondrušek z Chodova, který jel už na svůj šestý turnaj. Naopak debut si odbyl 22letý útočník Tatranu Střešovice Jonáš Kreysa, který zaujal svými výkony a trenér jej označil za žolíka týmu.

Základní skupina

Swiss life arena, Curych

Čeští hráči byli zařazeni do skupiny B a první zápas sehráli s Lotyšskem. Už po první třetině vedl náš tým 3:0. Soupeř následně ukrajoval z náskoku, ale první tři body po výhře 6:3 byly naše. Jako druhé náš čekalo Německo. V tomto střetnutí padlo hned čtrnáct gólů. Po úvodní dvacetiminutovce si český tým otevřel v Curychu střelnici a rozvlnil síť hned šestkrát. Po 40 minutách svítilo na tabuli skóre 8:1. Kdo by čekal klidný průběh zbytku duelu, spletl by se. Němci pěti góly zdramatizovali střetnutí, ale nesrovnali, a další body šly na naše konto. Na závěr skupinové fáze přišla nejtěžší zkouška v podobě hráčů Švédska. Zápasy proti nim nebývají vůbec jednoduché, tak a zisk bodu za remízu 3:3 proti nejúspěšnějšímu týmu historie byl brán jako velmi cenný skalp. Skupinu jsme tak zakončili s bilancí dvou výher a jedné remízy.

Vyřazovací fáze

Play off je ovšem jiná soutěž, a ten, kdo mohl hrát ve skupině dobře, může ve vyřazovací fázi vypadnout velmi rychle. Čtvrtfinále přisoudilo našim barvám federální derby se Slovenskem. Ač nám sázkové kanceláře věřily, musel si náš tým dát pozor. V kvalifikaci přišlo nečekané škobrtnutí právě se Slováky v poměru 4:5. Další šok se však nekonal a hlavně díky druhé třetině, ve které jsme se radovali čtyřikrát, jsme dokázali vyhrát 9:4, a tak jsme nebyli vůbec daleko dvoucifernému výsledku. Přišlo semifinále a souboj s domácími Švýcary, kteří měli výhodu šestého hráče v podobě zaplněné curyšské haly. Fanoušci byli na sto procent připraveni hnát své miláčky do boje o zlato. Ač náš Krbec poslal Čechy do vedení, domácí dvěma trefami otočili. Ne však na dlouho. I my jsme dvakrát přesně mířili a vedení opět náleželo našemu týmu. Vstup do druhé třetiny se povedl a už po 139 vteřinách byly dva góly v síti Švýcarska. Příděl branek neustával a na konci druhé periody vedla Česká republika 7:3. Už bezbranné Švýcarsko nedělalo našim problém a další čtyři góly ze strany českého týmu upravily výsledek na konečných 11:3. Vize našich o zlatu byla nyní nejblíže, jak se jen dalo. Finále nám do cesty postavilo obhájce titulu ze Švédska, se kterými jsme ve skupině senzačně remizovali 3:3. Jak už jsem ale psal, play off je jiná soutěž a vše může být jinak. A taky se tak stalo. Do posledního místa zaplněná hala v Curychu viděla švédskou dominanci, která byla viditelná už po první třetině na výsledku 4:1. Skóre postupně narůstalo, a když bylo tak nějak jasno o vítězi, zkoušel náš tým hru v šesti hráčích bez brankáře. Ta se i vcelku povedla, naši dobře bránili a neztráceli míček a jejich snaha vynesla dva alespoň snižovací góly. Nicméně po zaznění závěrečné sirény vypukla naplno seveřanská radost z jubilejního 10. titulu mistrů světa. Radost na jedné straně byla doprovázena smutkem na straně české. Tak či onak, cílem před šampionátem byla medaile, což svěřenci kouče Berka splnili a mohli si na krk nasadit stříbrné medaile.

Ambice byly dle některých hráčů i na zlaté medaile, jak po utkání přiznal například kapitán Ondřej Němeček. Nicméně i tyto momenty mohou být odrazovým můstkem k dalšímu turnaji a může se na nich stavět případný další úspěch. Toto uvedl například trenér Jaroslav Berka: „Naším cílem je postupně budovat tým, který bude nejlepší na světě.“ Český florbal tak vyrovnal nejlepší umístění z roku 2004 a za další dva roky, kdy turnaj bude hostit Švédsko, by rád zažil zlatou radost. A my budeme i nadále fandit a držet palce. 

Autor: Petr Martínek


Nejenže rádi koukáte na sport, ale jste taky rádi aktivní a zapojuje se různých sportovních aktivit?  Víte, že v rámci Univerzity Palackého máte spoustu možností sportovního vyžití? Článek pro sportovní nadšence si připravil náš redaktor Adam.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: aktuálně.cz, flickr.com, win-4.ch, ticketmaster.cz

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy