Projekt K psychologovi pomáhá nasměrovat jedince ke vhodné psychologické pomoci

Pandemie, vládní opatření a lockdown mohou zanechat na naší psychice viditelné následky. Ne každý se s tíhou strachu a neznáma dokáže vypořádat lehce. Na tyto a jiné situace tu naštěstí máme odborné psychology. Co když už se ale člověk trápí jen s tím, jakého vybrat a jak ho kontaktovat? Projekt K psychologovi pomáhá lidem odbornou pomoc najít a zprostředkovat jim kontakt. Zároveň dává do povědomí, že člověk, který potřebuje řeč s psychologem, nemusí být nutně „bláznem“.

Web kpsychologovi.cz založila psycholožka Tereza Hrušková, jejímž cílem je pomáhat lidem na cestě za psychologem a bořit mýty právě v oblasti psychologie. „Vždycky říkám, že i kdyby tenhle projekt měl pomoct jednomu člověku, stojí to za to,“ říká Tereza.

Bezplatně se tak na ni mohou obrátit lidé, kteří nemají tušení, jakou odbornou pomoc přesně hledají, a ujasňují si, co od návštěvy psychologa vůbec očekávají. Sama jim poté zprostředkuje ty správné kontakty a dodá odvahu psychologa oslovit. Jejím úmyslem je především pokusit se překonat strach z nedůvěry, svěření se a z reakce okolí na rozhodnutí návštěvy psychologa.

Iniciativa #nekaslinasebe

Nejen na webu, ale i instagramu @kpsychologovi navíc běží program #nekašlinasebe, který zahrnuje tipy a triky, jak se starat o své psychické a fyzické zdraví. To je především letos, v době pandemie, velice důležité a podstatné. „Situace je pro nás nová, nepředvídatelná a nevíme, kdy skončí. To nezměníme, ale změnit můžeme další věci a o tom je #nekašlinasebe,“ vysvětluje Tereza.

Rady ohledně spánku, prožívání nebo třeba nejistoty v sebe sama předává tak, aby byly co nejvíce použitelné a aplikovatelné v každodenním životě. Na instastories taktéž denně přidává výňatky z psychologických knížek a snaží se tak lidi vzdělat ohledně jejich vlastních pocitů, které prožívají.

Pro čtenáře Dobrých Zpráv se autorka článku zeptala Terezy, zakladatelky projektu K psychologovi, na pár otázek ohledně klientely a tabuizace návštěv psychologů.

S jakým problémem se na vás klienti nejčastěji obracejí?

Nejčastěji jsou to úzkosti, deprese a ztráta motivace. Když tedy mluvíme o psychických problémech. Často mě ale také kontaktují s tím, že se svěřili okolí, že mají nějaký problém nebo chtějí jít k psychologovi, a druzí na to reagovali větami typu: „Prosím tě, co ty můžeš mít za problémy?”, „Co si o tobě pomyslí druzí?”, „Ty jsi jako na hlavu?” a podobně. Tahle reakce je tak zasáhne, jelikož tyto dotazy většinou přicházejí od našich nejbližších. Zasáhne je to bohužel natolik, že odbornou pomoc nevyhledají. Mnohdy mě lidé také kontaktují s tím, zda je jejich problém dostatečný na to, aby vyhledali odbornou pomoc.

Dostáváte od svých klientů zpětnou vazbu za zprostředkování jejich sezení s psychologem?

Ze začátku ne, teď postupně čím dál tím více ano. Ale je to prozatím menšina. Co mě ale moc těší, je, že nedostávám zpětnou vazbu pouze od klientů, ale i od samotných terapeutů.

Jaký je podle vás největší mýtus týkající se psychologů?

Myslím si, že je to stále ten fakt, že k psychologovi chodí jen blázni a že už musíme mít sakra velký problém na to, abychom u něj skončili. Podle spousty lidí musíme být „na hlavu”, abychom mohli navštívit psychologa nebo začít terapii. Ale nutno podotknout, že za poslední rok se společnost ohledně tabuizace návštěvy psychologa nesmírně posunula, a to tím správným směrem. Každý den vznikají další projekty, které se věnují destigmatizaci duševního onemocnění a tabuizaci návštěvy psychologa a terapeuta.

Autor: Aneta Luksová


Psychologickou pomoc v této nelehké době nabízí také projekt #delamcomuzu. Více se o něm dozvíte v našem článku.


Zdroj: kpsychologovi.cz

Foto: Facebook Kpsychologovi.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy