Pražská zoo posílá bílé pelikány britské královně

Z pražské zoo posílali do Londýna trojici pelikánů bílých, které odchovali v letošním roce. Přesným místem, kde se pelikáni v Londýně nachází je park Saint James’s, který je nedaleko od Buckinghamského paláce. Alžběta II. obdržela pražské bílé pelikáni již potřetí. Mluvčí pražské zoo Lenka Pastorčáková, uvedla, že pelikáni na místo dorazí pravděpodobně ve čtvrtek (30. května) hodinu před půlnocí.

První skupina pelikánů odjela z pražské zoo v roce 1995, další pak v roce 2013. Letošní skupina se skládá ze dvou samců, kteří se jmenují Sun a Moon, a samice Star. U jezírka v parku St. James’s žijí pelikáni už několik století. První z nich se zde objevili již v roce 1664, kdy je králi Karlu II. Stuartovi věnoval ruský velvyslanec. Tradice je tedy dlouhá více než tři a půl století a nepřerušila ji ani studená válka.

Do svého nového domova se pelikáni dostali dodávkou, kterou park St. James’s vyslal. Cesta vedla přes Německo, Nizozemsko, Belgii a Francii, a trvala asi 17 hodin.

Pelikány bílé chová pražská zoo již od roku 1933. První úspěšný umělý odchov proběhl v roce 1990. Poté v roce 1997 přišla na svět první mláďata z odchovu přirozeného. Letos v únoru se vylíhla mláďata hned čtyři.  Zajímavostí je, že se dospělí jedinci dožívají až 30 let.

Autor: Gabriela Kokešová

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy