Právě dnes je to třicet let od chvíle, kdy televizní obrazovky poprvé promítly seriál Přátelé. Tvůrci tehdy doufali v alespoň pár úspěšných dílů. Z party šesti přátel posedávajících v kavárně se však stal světový fenomén. Cesta k němu byla dlouhá a místy trnitá, výsledek ale předčil očekávání. Přátelé pronikli nejen do televizní kultury, ale také do světa módy, vyjadřování nebo smýšlení mnohých fanoušků. Z herců se stala jedna velká rodina, která vždy držela pospolu.
Za vznikem seriálu stojí duo tvůrců Marta Kaufmann a David Crane. Zprvu se potkali na univerzitním divadelním jevišti jako herci a později začali spolupracovat na režii několika představení. Začali psát vlastní muzikálová představení a dostali se také k tvorbě televizních scénářů. Většina z nich se ale nikdy nerealizovala. Jedním z významných milníků se dvojici a jejich společníkovi, bývalému spolužákovi Sethu Friedmanovi, stal seriál Snílek (Dream On).
Za zmínku stojí i dva nepříliš úspěšné seriály Couples a Family Album. I díky nim získali cenné zkušenosti s televizní tvorbou a dostali nápad na projekt s názvem Insomnia Café. Název se průběžně měnil na Friends Like Us, Six Of One, a nakonec na Friends. Scénář koupila stanice NBC a natáčení pilotního dílu se ujal režisér James Burrows.
Dvojče Pheobe nebylo prvoplánové
Výběr hereckého obsazení nebyl jednoduchý. Jako první dostal nabídku na účinkování v seriálu David Schwimmer. Postava Rosse Gellera byla totiž napsána přímo pro něj. Se Schwimmerem se tvůrci setkali již při konkurzu na seriál Couples, a ačkoliv herce pro roli nevybrali, později si na něj vzpomněli právě při psaní Přátel. Schwimmer zprvu nabídku nepřijal, později ho ale přesvědčily přímluvy významných režisérů podílejících se na seriálu.
Obsazení role Chandlera měla být nejsnadnější, nedařilo se ale najít herce, který by splňoval náročné povahové požadavky. Poté, co na čtenou zkoušku přišel Matthew Perry, autoři už nepochybovali o tom, kdo Binga ztvární. Naopak to bylo u role Pheobe Buffay. Tato postava byla vzhledem ke své povaze a minulosti sama o sobě náročná a očekávalo se, že najít vhodnou herečku bude poněkud oříšek.
Nabídka na zkoušku role Pheobe se dostala k Lise Kudrow, která v té době ztvárňovala servírku v úspěšném seriálu Jsem do tebe blázen. Jakmile Kudrow zazněla v roli Pheobe, bylo jasné, že je pro ni stvořená. Problém ale nastal, když se Přátelé dostali na hlavní vysílací čas ve čtvrtek večer. Seriál totiž na obrazovkách běžel hned za Jsem do tebe blázen, který se taktéž odehrává v New Yorku a bylo by poněkud matoucí, kdyby servírka odbíhala k masérství. Tak se zrodilo Phoebiino dvojče – servírka Ursula.
Začínali reklamou a neúspěšnými sitcomy
Matt LeBlanc se k herectví dostal vlastně náhodou. Snažil se prorazit v modelingu a v reklamním průmyslu, později si střihnul pár menších rolí v různých seriálech a poté dostal nabídku na roli italského kluka v kožené bundě. Joey Tribbiani původně neměl být takový „popleta“, jak ho LeBlanc ztvárňuje – bylo to hercovo rozhodnutí a tvůrcům se improvizace zamlouvala. Zároveň nechtěl lézt divákům na nervy se svým neustálým koketováním a prosadil si, aby tři hlavní hrdinky Joey vnímal spíše jako sestry, a ne jako objekt touhy.
Naopak zatím nejznámější z celé šestice tehdy byla Courteney Cox, která se objevila v úspěšném seriálu Seinfield, filmu Ace Ventura: Zvířecí detektiv nebo ve videoklipu Bruce Springsteena. Původně byla Cox pozvána k roli Rachel. Jakmile si ale přečetla scénář, trvala na tom, že její role může být jedině Monica.
Stejně to viděla i Jennifer Aniston. Ta byla ve svých pětadvaceti letech „padlou sitcomovou královnou“ – účastnila se natáčení mnoha seriálových projektů, které většinou začaly i skončily pilotním dílem. Velkou šancí jí byla jedna z hlavních rolí v seriálu Muddling Through. Zároveň však ohrožovala její působení v Přátelích – kdyby byl první seriál úspěšný, museli by ji z Přátel přeobsadit. To se naštěstí nestalo, a ačkoliv bylo původně v plánu Aniston obsadit do role Monicy, stejně jako Courteney Cox se Jennifer sžila s rolí té druhé. A upřímně, dnes není pochyb, že tento odklon od plánu byl správným rozhodnutím. Dokážete si je představit naopak?
Na obrazovkách se objevila i nadčasová témata
Přátelé se snažili nejen pobavit, ale poukazovali také na témata, která společnost ve své době přehlížela. Seriál se snažil normalizovat neplodnost či náhradní mateřství, které se dotýkalo Pheobe. Ta se stala náhradní matkou svému bratrovi, kdy jemu a jeho ženě odrodila trojčata. Podobně se pak téma prolíná dějovou linkou Monicy a Chandlera, kteří mají problém počít vlastní dítě, a tak se ve finálové řadě stanou adoptivními rodiči dvojčátek.
Tvůrci bořili televizní tabu a nebáli se otevírat téma sexu. Postavy o něm otevřeně hovoří a nezapomínají upozornit na důležitost ochrany. Hned několik epizod probírá kondomy – když Rachel a Monica soupeří o poslední ochranu v bytě, nebo když se Ross dozvídá, že na krabičkách s kondomy je upozornění na jejich možnou nefunkčnost. To rozvířilo zejména mezi teenagery diskuzi o možnostech antikoncepce a televizní svět začal otevřeně líčit sexuální témata.
Seriál byl místy rasistický a homofobní
Hvězdnému startu projektu Brighta a Kaufmann se však nevyhnula ani vlna kritiky. Děj seriálu odehrává na přelomu tisíciletí v New Yorku (natáčen byl v Hollywoodu), ale nesetkáváme se v něm s postavami tmavé pleti. A ačkoliv se ve druhé sérii odehrála první lesbická svatba na televizních obrazovkách, jindy dokázali Přátelé působit poměrně homofobně.
Objevovalo se zde množství vtipů o gayích, homosexuální postavy autoři vyobrazovali tak, aby vypadaly heterosexuálně a paradoxně během zmíněné svatby Carol a Susan se nevěsty ani nepolíbily, aby diváci nebyli příliš pohoršeni. Ostatně, epizoda s lesbickou svatbou byla v některých státech USA i dalších zemích zakázána.
Seriál se také potýkal s množstvím nelogických faktů – Kde ti lidé berou tolik času a peněz sedět u kávy? – Jak to, že mají vždy volno na „svém“ gauči v kavárně? – Jak může mít Monica tak velký, zcela jistě drahý, byt? – Proč si nikdy nikdo nezamyká dveře? – Tvůrci měli na všechny tyto otázky jedinou odpověď – nepočítali s úspěchem, a tak zprvu nemuseli domýšlet jinak logické věci.
Stali se součástí kultury
Seriál ale lidi bavil a dostal se na první příčky sledovanosti. V roce 1996 spustila společnost Coca-Cola kampaň na dietní kolu spojenou se Super Bowlem. Herci měli v první sérii dostávat stejné finanční ohodnocení, ve druhé sérii už se částky za účinkování jednotlivců rozcházely a po peněžně úspěšné reklamě se herci rozhodli, že budou za jedno. Společně předložili společnosti Warner Bros. žádost o hromadné navýšení honoráře a domluvili se také na tom, že budou vždy v záležitostech okolo seriálu, jako například při hereckých nominacích nebo focení plakátů, figurovat společně.
Pokud ale pomineme seriálové nedostatky a podíváme se na něj jako na celek, Přátelé se stali součástí kultury v mnoha ohledech – lidé objevili kavárny a možnost jejich využití k setkání s přáteli, ikonickým se stal také účes Rachel, který chtěly mít ženy po celém světě a stejně jako ona začaly ve velkém používat vlasové skřipce.
Výročí poznamenávají i smutné vzpomínky
Nelze nepřipomenout smutné události loňského října. Tehdy svět zasáhla tragická zpráva o úmrtí jednoho z hlavních hrdinů seriálu, Matthewa Perryho. Na svého hereckého kolegu vzpomněla Courteney Cox ve svém instagramovém příspěvku, kde sdílela jeden z oblíbených společných momentů. Při natáčení jejich první milostné scény v Londýně publikum jásalo tolik, že se producenti rozhodli z flámu udělat novou zápletku.
Lisa Kudrow při své instagramové vzpomínce připomněla, že právě díky Perrymu a jeho nápadu zahrát si na počátku natáčení poker se všichni sblížili. Jennifer Aniston v emotivním příspěvku přiznala, že Matthew byl „součástí jejich DNA“. I to svědčí o neuvěřitelném poutu, které mezi sebou šestice měla nejen před kamerou, ale i za ní.
Jak všechny herečky zmiňují, Perry dokázal celou skupinu rozesmát v jakékoliv situaci. Díky Perrymu má také svou podobu úvodní znělka – scény ve fontáně herci natáčeli za studené noci ve čtyři ráno na exteriérovém ranči Warner Bros. Unavení a promrzlí se řídili pokyny režisérů, až Perry prolomil ticho vtipem. Záběry, kdy se herci smějí, jsou autentické a neplánované.
Přátelé dokázali spojit i diváky napříč generacemi. O úspěchu seriálu svědčí i to, že i dnes, po třiceti letech, lidé neustále sledují jeho reprízy. Jen málokterý seriál se může pyšnit takovým dosahem. Seriál zkrátka definoval jisté období života lidí, kteří měli přátele jako svou rodinu a chtěli se odreagovat od denních starostí. Možná stejně jako dnes.
Autor: Tereza Vaňková
Jste opravdu velkými fanoušky seriálu Přátelé? Pokud je vaše odpověď ano, inspirujte se pěti ikonickými outfity ze seriálu Přátelé, které bychom oblékli i dnes.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: Kelsey Miller – I’ll Be There for You; Digital Spy; Channel Nine
Foto: Getty Images, Britannica, Forbes, InStyle, Página12