Také jste nikdy pořádně nevěděli, jak skloňovat jméno Zeus, náležící králi bohů, který sídlí na Olympu? Tak nad tím zase můžete začít uvažovat, protože se seriálem Kaos se znovu ponoříte do světa mytických nestvůr, velkých hrdinů a nejasných proroctví. Netflix však řeckou mytologii oblékl ještě do modernějšího kabátku, než to dokázal Percy Jackson. To nemusí každému vyhovovat, ale pokud, stejně jako já, patříte mezi milovníky řecké mytologie, budete se při sledování bavit a občas se možná dostanete i do neovladatelného záchvatu smíchu.
Letní sezónu, a tím pádem i dovolené, už máme za sebou. Se začátkem podzimu se však v rámci seriálu Kaos můžete vydat na řeckou Krétu, kde se odehrává celý jeho děj. Už podle toho můžeme posuzovat, co nás v seriálu bude čekat. Nechybí král Minos, labyrint a ani samotný Minotaurus, ale u toho rozhodně nekončíme. Autoři skvěle vkládají antické postavy do moderního světa, což patří mezi nejsilnější stránky seriálu. Každého hrdinu v příběhu budete nějakým způsobem znát, a ještě jednou si budete moci prožít jejich příběhy, i když budou odvyprávěny jiným, ale zároveň akceptovatelným způsobem.
Abych byl upřímný, trochu mi vadí, že si autoři zmíněné příběhy mění tak, jak se jim to zrovna hodí. Na řeckých mýtech a bájích jsem vyrůstal, takže mě zamrzelo, že Théseus, slavný přemožitel Minotaura, hraje v ději seriálu naprosto minimální roli a do závěrečných epizod první řady se dokonce ani nedostane. Novou historii mají napsanou i samotní bohové, u kterých mi změny tolik nevadí. Zachraňovaly to jejich originální interakce mezi sebou a poměrně zajímavý vývoj v průběhu příběhu. Ve výsledku je ale škoda, že se bohů objevilo jenom pět, přičemž samozřejmě nechybí narážky na ty ostatní. Kdyby tu totiž byli i další bohové, úroveň humoru by se dala posunout mnohem dál a tím pádem by si to divák i více užil, protože bohužel samotný děj tolik neosloví.
Epizodami nás provádí Prométheus, kterého už nebaví nechávat si žrát játra orlem, a tak doufá, že se vyplní proroctví, které tvrdí, že obyčejní smrtelníci svrhnou bohy. Různými událostmi se toto proroctví skutečně naplňuje. Hlavní roli sehrává Eurydika, manželka Orfea, která po své smrti jako první zjistí tajemství bohů a na základě toho se zmíněné proroctví vyplňuje. Je to bohužel jednoduchá zápletka, která se postupně propojuje tak, ať nakonec pochopíme proroctví, které je nám během seriálu neustále připomínáno.
Jak jsem již zmínil, příběh zachraňují především interakce mezi bohy, které jsou opravdu k nezaplacení. V tomto ohledu bezkonkurenčně kraluje Zeus, hraný Jeffem Goldblumem, který je pro takové role jako dělaný, což potvrdil například ve filmu Thor: Ragnarok, kde si zahrál roli Grandmastera, který má dost srovnatelné povahové rysy s Diem. Mají absolutní moc, kterou nechtějí za žádnou cenu ztratit, ale zároveň zůstávají odlehčení, díky čemuž se z těchto postav nestávají totální maniaci, kteří chtějí jenom zabíjet a nic dalšího nabídnout nemohou. Díky těmto předpokladům Goldblum v roli Dia exceluje a když jsem ho poprvé viděl na svém monitoru, byl jsem jistý, že to nemá kam uhnout.
Zejména díky Diovi hodnotím seriál kladně a chci ho doporučit, i když pravým důvodem je spíše to, že jsem hardcorový nadšenec do řecké mytologie. Mytologii pro sledování Kaosu znát musíte, jinak si seriál bohužel plnohodnotně neužijete. Uvedu příklad. Mrtvé duše do podsvětí přes řeku Styx převáží klasický trajekt, přesně takový, jaký jste si právě teď představili, nic složitějšího na tom nehledejte. Když jsem to viděl poprvé, skoro jsem vyprskl smíchy. Pokud se v tom však neorientujete, přijdete o celý záměr onoho humoru, a právě takových vtipů je v seriálu zakomponovaných spousta. U sledování se budete držet převážně díky tomu, protože vás zajímá, jak je mytologie vložena do moderního světa, příběh je až na vedlejší koleji.
Mně osobně takové vkládání mytologie do moderního kabátu není po chuti, vždycky jsem mnohem více miloval zasazení bájí do doby, kdy se měly odehrávat. Mám na mysli třeba filmy Souboj titánů z roku 2010 nebo Hněv titánů, v důsledku čehož jsou takové filmy mnohem epičtější a serióznější. Kaos je ve srovnání s těmito díly oddechovější a humornější, což je dobře, protože se do světa řecké mytologie můžeme ponořit z jiné perspektivy. Zároveň vznikají skvělé vtipy, které by vás ani ve snu nenapadly.
Pokud vás tedy baví řecká mytologie, určitě seriálu dejte šanci, protože nebudete litovat. Přece vás zajímá, jak to funguje v moderním podsvětí nebo na moderním Olympu, ne? Přičemž bonusem vám může být skvělý výkon Jeffa Goldbluma, který si prostě nemůžete nechat ujít. A vzhledem k tomu, že první série končí otevřeně, tak doufám, že se na Dia v takovém hvězdném obsazení budeme moci těšit i někdy příště.
Autor: Lukáš Mihal
Jste milovníky seriálů či filmů a zároveň máte rádi českou tvorbu? Určitě zavítejte na náš článek o udílení cen Český lev, kde najdete skvělou inspiraci na to, co s časem za deštivého podzimního počasí.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet
Zdroj: csfd.cz, netflix.com
Foto: Netflix