Dnes, 23. dubna, je to přesně 90 let od narození v oboru celosvětově uznávaného výtvarníka Radka Pilaře. Ilustrátor, pod jehož rukama vznikla legendární postava Večerníčka, která už přes 55 let zve každý večer děti k televizním obrazovkám, má na svém kontě několik samostatných výstav, ilustrovaných knížek pro děti a krátkých filmů. Radek Pilař zasvětil celý svůj život umění a je uznáván jako zakladatel českého videoartu.
Písecký rodák ve svém rodném městě vystudoval reálné gymnázium a po maturitě nastoupil na Akademii výtvarných umění k Vlastimilu Radovi, českému grafikovi a malíři. Během studia se vydal na cestu do Nizozemí společně s přítelem teoretikem Vojtěchem Václavem Štechem, kde objevil tvorbu skupiny Cobra, která ho v jeho další tvorbě výrazně ovlivnila. Po Akademii opustil – jak on sám říkal – „špinavou malbu“ a raději se začal věnovat barvě. V roce 1967 se oženil s Ludmilou Spilkovou, se kterou měl později dvě dcery, Barboru a Marinu.
Jeho první ilustrace se objevily v knížce autora Jiřího Filipa Rybky, ptáčci proměňáčci, kterou vydalo Státní nakladatelství dětské knihy, jež dnes známe pod jménem Albatros. V roce 1967 započal více jak desetiletou spolupráci s autorem Václavem Čtvrtkem na knize O loupežníku Rumcajsovi. Pro něho typické pohádkové postavičky z lesa Řáholce dostal na televizní obrazovky společně s režisérem Ladislavem Čapkem, se kterým natočil 39 dílů tohoto Večerníčku. Následujících pár let pořádal výstavy nejen po celé republice v galeriích – v Olomouci, Chebu, Litoměřicích, Praze, samozřejmě také rodném Písku a jiných městech –, ale i v zahraničí, kde sbíral četná ocenění, například získal od dětské poroty Řád úsměvu v Polsku. Jen u ilustrací mnoha dětských knížek nezůstal, přispíval do dětského časopisu pro předškoláky Sluníčko, u jehož zrodu stál, a také do Mateřídoušky.
Účastnil se rozsáhlé mezinárodní přehlídky umění v Paříži, kde se prezentovalo spousta odvětví umění, mimo jiné i současné umění a filmové experimenty, které Pilaře oslovily. A hned ve druhé polovině šedesátých let začal připravovat první filmy pro děti ve spolupráci s Československou televizí a Krátkým filmem. Později odcestoval do Švédska vytvářet experimentální filmy. V roce 1985 stál u založení kabinetu animované tvorby na pražské FAMU, jenž založil s Břetislavem Pojarem, Jiřím Kubíčkem a Jiřím Jarošem. Radek Pilař založil Asociaci videa a intermediální tvorby a také ateliér výroby na Fakultě výtvarného umění v Brně.
On sám se aktivně účastnil sametové revoluce, když spolu se studenty natáčel různé rozhovory s předními umělci v pražském Mánesu. Rok poté se stal čestným občanem města Jičín díky své ilustrační tvorbě. Jeho poslední výstava se uskutečnila v pražské Galerii bratří Čapků roku 1991 s názvem Absolutní opona. V únoru dva roky poté jeho srdce nevydrželo náročné pracovní tempo a v necelých 62 letech umírá na infarkt.
Dnes si jeho mnohostranné dílo můžeme připomenout v Galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře v Jičíně a také v písecké Sladovně, kde má stálou expozici.
Autor: Tereza Bečvářová
Další český umělec, jehož jsme si nedávno připomněli, je spisovatel Zdeněk Jirotka, autor nesmrtelného sluhy Saturnina. Vzpomínkový článek si můžete přečíst zde.
Zdroj: kafe.cz, pinterest.com