Čím těžší osud, tím je člověk silnější? Maminky zdravotně postižených dětí jsou silné ženy se srovnanými životními prioritami. Navzdory nelehkému osudu se umí radovat z maličkostí, které rodiče zdravých dětí berou jako samozřejmost. Tyto poznatky získala za 37 let praxe poradkyně rané péče šestapadesátiletá Jana Čelůstková ze Střediska rané péče EDUCO Zlín. Za svůj mimořádný celoživotní přínos získala před několika dny prestižní ocenění „Pracovník roku v sociálních službách Zlínského kraje“ v roce 2019.
Jana Čelůstková svůj život zasvětila pomoci zdravotně postiženým dětem. Jako poradkyně rané péče pravidelně navštěvuje své malé klienty v domácím prostředí. Společně s rodiči hledá cesty, jak nejlépe jejich dítě rozvíjet a poskytuje jim potřebnou psychickou podporu.
„Za svou kariéru jsem se setkala pouze s jedním případem, kdy maminka své postižené dítě odvezla po porodu do kojeneckého ústavu. Po týdnu si pro něj ale přijela. S pomocí psychologa a poradenství rané péče nelehkou situaci zvládla. Jinak jsou mé klientské maminky vždy rozhodnuté si dítě nechat ve své péči a maximálně mu pomoci. Velmi je obdivuji za jejich sílu a odhodlanost,“ prozradila zlínská poradkyně rané péče.
Poradce rané péče má s rodinami velmi blízký vztah. „Pravidelně je navštěvuji u nich doma, řeším s nimi každodenní radosti i starosti spojené s péčí o dítě. Setkala jsem se například s maminkou, která má dokonce tři zdravotně postižené děti. Opustil ji manžel a na všechno zůstala sama. Nemá mnoho možností vydechnout a odpočinout si. Nikdy jsem ale neslyšela, že by si na něco stěžovala. Naopak je stále dobře naladěná a usměvavá. Nevnímá se jako oběť nelehkého osudu, naopak náročnou péči o děti bere jako své poslání. Takoví lidé jsou vždy velmi inspirativní,“ doplnila Čelůstková.
Podle jejích slov je velkou výhodou, když člověk dělá práci, která ho baví a naplňuje. „Paradoxně nejvíce energie čerpám od samotných maminek. Jsou to často velmi silné ženy se srovnanými životními prioritami. Umí se radovat z maličkostí, které rodiče zdravých dětí berou jako samozřejmost. Například, když na ně dítě udělá ‚pápá‘ poté, co jsme vyzkoušely nejméně deset způsobů, jak ho to naučit. Někdy to trvá i měsíce. Jeden takový malý pokrok udělá mamince nesmírnou radost. Také mě velmi těší, když mě při konzultaci u dveří radostně vítá dítě, které bylo zpočátku velmi úzkostné. To je zpětná vazba, u které si říkám, že moje práce má skutečně smysl,“ říká Jana Čelůstková.
Podle jejích slov je však velmi důležité, aby se rodiny zdravotně postižených dětí nebály vyhledat odbornou pomoc. Díky metodickému vedení zkušeného poradce rané péče budou rodiče vědět, jak se svým dítětem pracovat, aby se mohlo co nejlépe rozvíjet. Čím dříve začnou, tím získá větší šanci na úspěch a výsledky.
Středisko rané péče EDUCO Zlín z.s. již 14 let poskytuje terénní sociální službu, která pomáhá rodinám s dětmi se zdravotním postižením od narození do 7 let věku dítěte. Nabízí rodinám odbornou pomoc a podporu vedoucí ke zlepšení jejich kvality života, samostatnosti a nezávislosti na sociální pomoci. Služba je poskytována bezplatně v přirozeném domácím prostředí rodiny.
Autorka textu: Lucie Trubelíková, Středisko rané péče EDUCO Zlín z.s.
Foto: archiv EDUCO Zlín