Dobrý tipy na ekologické menstruační pomůcky

Proč bychom musely každý měsíc vyprodukovat hromadu zbytečného odpadu? V tomhle článku vás, milé čtenářky, nevyženu zpět na pole ani vám nedoporučím, abyste si svazovaly cípy noční košile, protože řešení je mnohem jednodušší. Ekologické menstruační pomůcky zažívají velký boom. Přehled o tom, jak vznikl první tampon a jaké jsou jeho alternativy, se dočtete níže. 

Tampon v roce 1933 a tampon dnes

První tampon, tak jak ho známe dnes, vynalezl v roce 1933 lékař Earl Haas. Za 86 let se však tato menstruační pomůcka příliš nezměnila. Největší změna nastala v tom, že k jednotlivým tamponům přibyla spousta plastu a chemických látek. Tampon ve 20. století byl z bavlny, měl bavlněnou šňůrku a byl zabalený v papíru. Dnešní tampon je sice též z bavlny, ale bavlněná šňůrka je posílená plastem, také nám k tamponu přibyl plastový aplikátor a každý jednotlivý tampon je zabalený v plastovém obalu.

Je vůbec možné zvládnout menstruaci bez plastu? Ano, je! Na trhu je k dostání spousta alternativ, ze kterých si může opravdu vybrat každá žena. Jen to chce ty správné informace a pak už si stačí vybrat takovou pomůcku, která vám bude co nejvíce vyhovovat.

Menstruační kalíšek

Menší a větší Yuuki cup

Na trhu je spousta firem, které nabízí menstruační kalíšky. Můžete sehnat kalíšek za stovku, ale i kalíšek za tisíc korun. Při výběru se vyhněte neprověřeným portálům a raději vsaďte na kvalitu. Při výběru pak dejte pozor na to, jakou velikost kalíšku zvolíte. Kalíšky nabízí například česká firma YuukiCup. K dostání jsou zde dvě velikosti, menší velikost je určena pro dívky před porodem, větší velikost je vhodná pro ženy po porodu a pro ženy mající pravidelný sexuální život. Ještě větší škálu menstruačních kalíšku i s velmi podrobným popisem můžete najít na stránkách e-shopu Econea. Výhoda kalíšku je, že vydrží až dvanáct hodin. Nevýhoda je ta, že jej jen tak na veřejných toaletách neočistíte.

Menstruační houba

Menstruační houby

Mořská menstruační houba slibuje ženám spoustu benefitů. Houba obsahuje množství minerálních látek, čistí, desinfikuje a nevysušuje. Používá se podobně jako tampon a četnost výměny závisí na síle krvácení. Bohužel je houba náročnější na údržbu a vydrží přibližně 6–12 měsíců. Menstruační houby jsou k dostání například na webu maluna.cz.

Menstruační kalhotky

menstruační kalhotky Snuggs

Kalhotky vypadající jako každé jiné. Obsahují ale speciální savou vrstvu nanovláken, která pojme až 15 mililitrů tekutiny, což jsou zhruba tři tampony. Nabízí je například česká firma Snuggs.com, kterou jsme vám představili už v jednom z našich článků a více si o menstruačních kalhotkách můžete přečíst zde.

Látkové vložky

Pokud zrovna nejste fanouškem tamponů a nezamlouvá se vám ani jedna eko-varianta, mohou pro vás být to pravé třeba látkové vložky. Jsou většinou vyrobeny z BIO bambusu a BIO bavlny, tím pádem jsou prodyšnější a při správné péči vydrží až pět let. K dostání jsou třeba na e-shopu Econea, BiOOO nebo Alza.

Látkové vložky

Jako všechno v životě i znovupoužitelné dámské menstruační potřeby mají pár nevýhod, které spočívají především v péči o pomůcky či pořizovací ceně. Jestli stále zvažujete všechna pro a proti, dovolte mi vám sdělit ještě nějakou tu výhodu. Všechny výše uvedené varianty jsou ve výsledku ekonomičtější a investici máte za pár měsíců zpátky. Nejsou bělené chlórem ani parfemované, tudíž jsou šetrnější pro vaše tělo i přírodu. A to už je dobrý důvod k tomu, proč říct sbohem klasickým vložkám a tamponům.

Autorka: Kristýna Krejčí

Foto: Instagram @lafemme_aqp, nationalgeographic.com, yuukicup.com, maluna.cz, getsnuggs.com, biooo.com, 

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy