Pandemická situace pomáhá nalézt domov opuštěným tlapkám

Psi a kočky byli odjakživa velmi populárním aspektem domácího prostředí. Ovšem již notoricky známá pandemie covidu-19 pomohla tuhle poptávku po čtyřnohých chlupáčích zvýšit ještě víc. Dodnes narůstají počty lidí, kteří přestávají podléhat svým obavám ohledně chovu domácích mazlíčků. Mezi nové členy rodiny patří převážně zvířata, která byla opuštěna a předána do péče místních útulků a záchranných stanic.

Domácí mazlíčci představují pro své chovatele nejen bohatý zdroj zábavy – umí léčit stres a dokáží zlepšit zdraví, vyvolávají radost a podporují produktivitu –, ale také poskytují pocit většího bezpečí, zábavu dětem a seniorům přináší plnohodnotnou společnost. Roste tak počet návštěv útulků a následné osvojení si nového člena rodiny. „Zájem je rozhodně větší,“ tvrdí zlínský Útulek pro zvířata v nouzi. „Menší psi jsou obzvlášť populární, mnoho už nám jich nezbývá.“

Karanténa nás postavila všechny před zcela novou situaci. Ocitáme se v situaci, kdy zkoušíme věci, na které jsme si dříve nemohli najít čas. Dlouhé cesty z práce můžeme nahradit delšími procházkami se psem, anebo se raději válíme u televize s kočkou. Lidé svým mazlíčkům věnují větší pozornost, a tím se upevňuje pouto mezi člověkem a zvířetem.

„Všichni jsou aktuálně doma. I zaběhlá zvířata se raději vrací domů,“ vyjadřuje se k situaci vedoucí Ligy na ochranu zvířat v Olomouci. „Poptávku jsme měli vždycky vysokou. Teď se ale zvýšila ještě víc. Naopak příbytek koček a psů se snižuje. Lidé na ně mají víc času a už se jich nechtějí tolik vzdávat.“

Koronavirus jistě znepříjemnil většině lidem život, a to jak pracovní, tak i osobní. Musíme si ale připomenout, že existuje známé životní moudro, které tvrdí: „Všechno zlé je k něčemu dobré.“ Na světě je veliké množství zanedbaných zvířat, které touží po láskyplné domácnosti. Pandemie sice představuje velkou obtíž pro lidi, ale přispívá k nalézání nových domovů pro opuštěné tlapky.

Autor: Clara Andrews


Deset let po tragické havárii v japonské Fukušimě se do oblasti vrátili dva muži. Ačkoli je jejich pobyt na území ilegální, oni zde i nadále zůstávají, aby se starali o opuštěná zvířata.


Foto: Clara Andrews, Útulek pro zvířata v nouzi Zlín Vršava

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy