Přestože je to jen jedna vrstva atomů uhlíku uspořádaných do tvaru šestiúhelníků, tak je tento materiál super silný, super flexibilní a super lehký. Navíc vede elektřinu a dá se biologicky odbourat. O jakém materiálu je řeč? Bavíme se o grafenu. Mezinárodní tým odborníků navíc nově přišel s dalším inovativním způsobem, jak grafen využít. Vědci z něj totiž vytvořili umělé sítnice.
Umělé sítnice, které se používají dnes, mají zatím k dokonalosti pořád daleko. Jsou tuhé a ploché, a proto jsou jimi vytvářené obrazy často rozmazané nebo zkreslené. Křehké implantáty navíc mohou poškodit okolní oční tkáně.
Z kombinace grafenu, zlata, oxidu hlinitého, disulfidu molybdenu a dusičnanu křemičitého se teď ale podařilo vědcům udělat mnohem lepší umělou sítnici. Tento nový model je podle laboratorních studií nejen biokompatibilní, ale také schopný napodobovat vlastnosti lidských očí. Lépe také koresponduje s rozměry přírodní sítnice.
Autor: Lýdie Hájovská
„Jde o první demonstraci toho, že z několikavrstvého grafenu a disulfidu molybdenu můžete úspěšně vyrobit umělou sítnici,“ uvádí badatelka Nanshu Lu. „I když je tento výzkum stále ještě v plenkách, jde o velmi vzrušující výchozí bod pro používání těchto materiálů k obnově zraku,“ dodává.
zdroj: vtm.zive.cz