Nizozemský supermarket Jumbo pomáhá lidem, kteří se cítí osamělí

V obchodech se v dnešní době čím dál víc objevují samoobslužné pokladny. Kromě benefitů, které tento trend přináší, s sebou však nese své negativum, snižuje mezilidský kontakt a možnost s někým navázat konverzaci. Supermarket Jumbo se proto rozhodl jednat a zapojil se do projektu nizozemské vlády, jenž má pomoct osamělým lidem s tímto problémem bojovat. V obchodech se mají objevit takzvané pomalé pokladny, které umožní zákazníkům si s někým popovídat.

„Kletskassa je speciální pokladna pro osamělé lidi, kteří nepospíchají a mají chuť si popovídat,“ zmiňuje jeden z představitelů řetězce. V plánu je do roka otevřít dvě stě těchto pokladen. Už v roce 2019 se objevily první z nich a okolí na ně reagovalo velmi pozitivně. Podle vládní organizace Statistics Netherlands se až 33 % seniorů cítí osaměle. „Mnozí lidé, zejména ti starší, se občas cítí osamělí. Je to drobné gesto, ale ve světě, kde se vše zrychluje a digitalizuje, velmi hodnotné,“ dodává.

Vzniknou nejen pomalé pokladny, ale i koutky, ve kterých si zákazníci budou moci dát kávu a popovídat si. Tento projekt by se měl objevit i na některých pobočkách v Belgii. „Jako rodinný podnik a obchodní řetězec máme klíčovou roli ve společnosti. Naše prodejny jsou místem, kde se lidé potkávají. To znamená, že máme možnost bojovat proti samotě. Pomalé kasy jsou jen jedna z věcí, které můžeme udělat,“ zmiňuje mluvčí řetězce Colette Cloosterman-van Eerdová. Nizozemské instituce se problémem spojeným s osamělostí zabývají už delší dobu. Mezi dalšími iniciativami, které do vládního projektu patří, je například telefonní linka, která lidem dává možnost si s někým popovídat.

V rámci spolupráce se na tomto projektu podílí i organizace Oma’s Soep, jež má za cíl propojovat studenty univerzit se seniory. Díky potravinám, které daruje této organizaci supermarket Jumbo, si budou moct společně uvařit polévku. Nizozemsko se snaží studenty motivovat k podpoře seniorů také jinými způsoby. Například pečovatelský dům v městě Deventer jim nabízí ubytování zdarma, pokud stráví třicet hodin týdně s některým ze svých starších sousedů.

Osamělost je pocit, který trápí spoustu lidí po celém světě. Zasahuje nejenom starší, ale i mladší generace, může zásadně ovlivňovat kvalitu našich životů a mít negativní dopad na naše zdraví. Proto je vznik takovýchto organizací více než žádoucí a poskytuje nám možnost cítit se lépe.

Autor: Izabela Adámková


Pokud se do pomoci starším lidem chcete zapojit i vy, spojte se s domovem seniorů ve vašem okolí, určitě vám rádi poradí. V Ústí nad Orlicí skvěle funguje například projekt #babiJede.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: tn.nova.cz, magazin.aktualne.cz
Foto: pozitivni-zpravy.cz, ageuk.org.uk

Příspěvek vytvořen 12

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy