Na kybernetickém cvičení NATO dokázala český tým porazit jen Francie

Český IT tým opět zabodoval na kybernetickém cvičení NATO Locked Shields. Už třetí rok v řadě obsadili naši IT specialisti jednu ze tří předních příček. Tento rok se hackerským útokům bránili celé dva dny a skončili tak na druhém místě za Francií.

Na tomto kybernetickém cvičení NATO už několik let prověřuje kybernetické schopnosti svých členských států. Týmy brání svou smyšlenou zemi Berylii před kybernetickými útoky „zlého červeného týmu“. Cvičení prověřuje nejen IT schopnosti, ale také strategická rozhodování na nejvyšší státní úrovni, znalost mezinárodního práva a komunikaci s médii.

„Zlý tým“ sestavený z hackerů a IT specialistů, kteří úkoly připravují, se snaží narušit infrastrukturu smyšlené země. Vypínají elektřinu, kontaminují vodu, nebo také napadají bankovní systémy země. Hodnocení státních týmů je hodně těžké. Nehodnotí se totiž pouze udržení infrastruktury země, ale také komunikace s veřejností, vládou, a i červeným týmem.

Locked Shields se tento rok konalo v Tallinnu v Estonsku a NATO zde představilo několik nových technologií a úkolů, se kterými si musely týmy poradit. Úkoly se soustředily především na komunikační schopnosti týmů, znalost práva, a také na obranu vojenských systémů a internetových serverů. Český tým se tento rok bránil hackerským útokům celé dva dny. Déle se udržela jen Francie, a tak Češi skončili druzí z třiceti zúčastněných zemí.

Národní tým zabodoval i v předešlých letech. Loni skončil na třetím místě a v roce 2017 dokonce vyhrál. Máme tak jedny z nejúspěšnějších hackerů v rámci NATO. Několik českých IT specialistů je dokonce i v červeném týmu, který útoky vymýšlí.

Kybernetickou bezpečností se NATO zabývá od roku 2007, kdy hackeři napadli právě infrastrukturu Estonska a v zemi nefungovaly například bankovní a vládní servery. Od té doby NATO zařadilo kyberprostor mezi tradiční bojiště, tj. pevnina, voda, vzduch a vesmír.

Autor: Hana Řeháková


Co je vlastně Severoatlantická aliance a jaké nám přináší výhody? To a mnohem víc si můžete přečíst v našem článku Dvacet let Česka v NATO.


Foto: irozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy