Člověk nesmí nic očekávat, musí to dělat, protože to miluje, říká umělec ProroK

Dobrý Zprávy

Michal Filák pochází z Francovy Lhoty na Valašsku. Svůj umělecký talent rozvíjel již na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, kde studoval užitou malbu. Tam se taky rozhodl, že po škole začne tetovat, ale osud tomu chtěl jinak. Michal podlehl kouzlu sprejů. Z mladého umělce na první pohled srší pozitivní energie, jenž je v jeho přítomnosti přenesena i na vás a převážně na jeho tvorbu. I když dělá to, co miluje, s pokorou přiznává, že nic není jednoduché.

Pod přezdívkou ProroK si každý představí mnoho věcí, avšak toto neobyčejné jméno nemá žádný význam ani speciální historii. Nicméně lidé se na význam ptají neustále. „Prostě mě to napadlo a začal jsem to psát, asi v tom není žádný hluboký význam nebo nevím o ničem, co by mu ho dalo. Hodně lidí v tom však význam hledá, a to je fajn,“ přiznává s úsměvem. Sám Michal se specializuje především na malbu charakterů, a proto ve své přezdívce větší význam nevidí. Kdyby jeho oborem bylo písmo, na význam by se zaměřil víc.

Nápady a různá spojení na motivy chodí neustále a na různých místech, proto je dobré mít po ruce poznámky. „Když mám čas, tak si nápad hned nakreslím, ale když ho nemám, zapisuju si to do poznámek v telefonu nebo dokonce i na ruce,“ prozradil. Pokud na jeho tvorbu narazíte, uvidíte, že rád maluje ženy. Stálou múzu sice nemá, ale na ženských rysech se cvičí a vylepšuje. Momentálně ho nejvíce ovlivňuje komiksový styl, ve kterém je schopen nakreslit téměř cokoliv, a i přestože má hodně uměleckých vzorů, nekopíruje a snaží se vytvářet svůj vlastní rukopis. Myšlenka na jeho vlastní komiks ho motivuje k pilovaní stylu. „Nejsem si jistý, jestli má představivost dokáže udělat celý komiks. Přemýšlel jsem nad tím, ale zatím je to v tom malém měřítku.“

Graffiti je velmi často označováno slovem vandalismus a veřejnost ho v dobrém světle nevidí. „Člověk to má v sobě, jestli graffiti vidí jako vandalismus nebo ne.  Dále taky záleží, kam lidi malují. Když člověk maluje na vlaky a na památky, tak si nikdo nikdy neřekne, že je to umění,“ vyjádřil se. Graffiti je především o velkých plochách. Ty zaujmou na první pohled a jsou vidět především z dálky. „Obraz si musíš prohlédnout zblízka, ale tu stěnu vidíš, a to je jednoduše super.“ A právě proto podlehl sprejům. Kromě nich ho lákají i další varianty, a to i digitální tvorba, ke které si snaží najít svoji cestu. Jelikož jsou spreje docela finančně nákladné, snaží se využívat své zásoby do poslední kapky.

Mnoho graffiti umělců se sjíždí na hromadná sprejování, jež sami pořádají. Vyhledají zničenou stěnu, a poté se domluví s majiteli, zda ji mohou zkrášlit. „Je hrozně fajn, že si každý může malovat, co chce. Na druhou stranu jsou ty stěny opravdu zničené a máte malou plochu, takže si tam člověk moc nevybere,“ přiznal.

Zakázek na jeho díla neustále přibývá, ať se jedná o obrazy nebo malbu na objekty. Zákazníci často chtějí i návrhy na tetování. „Dost lidí chce návrhy ode mě, ale záleží na motivu. Pokud mě bude bavit, proč ne. Nechci si lidem ale říkat o velké částky,“ podotknul s úsměvem. Po střední škole dokonce prošel kurzem tetování a do budoucna chce své umění přenést i na lidské tělo, teď ho ale živí převážně malování. O spolupráci ho požádala i televize Nova, a to v pořadu Mise nový domov. Spolupráci přijal, jelikož se jednalo o výjimečnou zkušenost. „Když lidé sledují moji tvorbu, tak vidí všechny mé práce a pokud se jim to líbí, řeknou si, že chtějí můj obraz. Nevím, jestli věc z Mise domov je nějaká průlomová. To, že jsem byl v televizi, je asi to nejmenší,“ zdůrazňoval.

Novou spolupráci s ním navázala i celosvětová značka barev a sprejů Molotow s centrálou v sousedním Německu. „Dával jsem svou práci na Instagram a označoval jsem je tam. Ne však proto, že bych od nich něco chtěl, nebo aby se mi ozvali,“ pousmál se. „Najednou se mi ale ozvali kluci z Prahy s tím, že fotky viděli, že se jim líbí, a že chtějí můj obraz. Slíbili mi za to barvy a možná i něco víc,“ vypráví. Zanedlouho poté se mu ozvala i samotná centrála a momentálně čeká, co se bude dít. Nicméně je vděčný za každou zakázku, která mu přijde pod ruku, a pokud se mu podaří, je na ně i pyšný. Nově se teď dočkal i vlastích triček. Ty budou k dostání do dvou měsíců. „Počítám s tím, že ta první vlna budou převážně kamarádi. Nemám jistotu, že to bude fungovat, takže musím počkat a uvidím.“

Stále si nepřipouští, že má talent. Člověk se učí a vyvíjí celý život a kouzlo malování se dá naučit i obyčejného laika. Samozřejmě ne úplně vše, přece jenom na některé věci je talent potřeba. „Všechno se dá naučit. Když kreslíš například portréty tužkou nebo pastelem, tak je dokážeš udělat podle fotky, ale taky musíš vidět proporce. Pokud se to člověk jen naučí, nikdy to nedotáhne na profesionální úroveň lidí s talentem,“ podotkl. Michal si plní svůj sen a pokud by měl dát radu těm, kteří mají sen podobný, radí, aby si člověk nepřipouštěl vidinu peněz. Musí to dělat, protože to miluje.

Pokud se chcete podívat na jeho uměleckou tvorbu nebo byste chtěli jeden z jeho výtvorů, stačí navštívit jeho oficiální profil na Facebooku (https://www.facebook.com/ProroK-378938888892696/) nebo na Instagramu (https://www.instagram.com/prorok_art/).

Autorka: Helena Chovancová

Foto: Vendula Holková