CZestování: Prodloužený víkend na Pálavě, v srdci jižní Moravy

Dobrý Zprávy 1. 9. 2020

Sklenka vína v ruce, dechberoucí západ slunce nad vinicemi a třpyt vody. Ano, přesně takhle vypadá léto strávené na Pálavě na jižní Moravě. Češi se sem rádi vrací a Moraváci mají tohle místo celoživotně vryté ve svém srdci. Právě dnes vám chci představit jednu z možností, jak si prodloužený víkend na Pálavě patřičně užít se vším všudy a přitom neutratit miliony. Je libo víno v Mikulově, procházku levandulovým polem nebo výšlap na Svatý kopeček?

Západ slunce v kempu ATC Merkur

Pohodové ubytování v kempu u vody

Skvělou a levnou možností, kde se ubytovat, je rozhodně kemp ATC Merkur. Ten se nachází v Pasohlávkách přímo u vodní nádrže Nové Mlýny v samém srdci Pálavy. Ubytovat se můžete jak v chatkách a bungalovech, tak pod stanem, což může být nakonec ten lepší nápad, pokud chcete zažít nějaké to dobrodružství a přírodně orientovanou dovolenou. Pokud vám můžu dát tip, využijte prostoru mezi lagunami a postavte stan tam. Večerní západy slunce a ranní probouzení v obklopení vody jsou něco nezapomenutelného a pokud máte strach z velkého množství komárů, ujišťuji vás, že to zase taková katastrofa není. Sám kemp dále nabízí mnoho vyžití ať už sportovního nebo zábavního. Na výběr jsou jak lekce windsurfingu a kiteboardingu, tak půjčovna bruslí a kol nebo šlapadel a člunů. V areálu najdete třeba i hřiště na paintball a minigolf. Večerní zábavu vám jistě zaručí karaoke párty, herna nebo letní kino. V kempu navíc denně probíhá speciální animační program pro děti, který vaše ratolesti zabaví na celý den.

Tobogánová mánie

V případě, že vás omrzí přírodní koupání v kempu, avšak počasí stále přeje, hned k areálu připadá Aqualand Moravia, největší aquapark na Moravě. Ten je zajímavý hlavně spoustou tobogánů a atrakcí, které ve vás dozajista vyvolají vlnu adrenalinu. Se studentskou kartičkou celodenní vstupné vyjde na 499 korun, normální vstupné pak 799 korun. Pokud jedete low cost dovolenou, mojí radou je najíst se spíše v kempu než v areálu Aqualandu. Oběd tam může vyjít pěkně draho a klasická porce jídla za tři sta korun za to opravdu nestojí.

Po okolí autobusem nebo na kole

Obrovskou výhodou jižní Moravy je, že jsou všechny její přírodní krásy a historické památky blízko u sebe, tudíž vlastně ani není na škodu nechat auto zaparkované u ubytování a všude se dostávat hromadnou dopravou nebo na kole. Přímo u Aqualandu je autobusová zastávka, ze které po celé léto vyjíždějí takzvané Turistbusy a Aquabusy. Díky těm se můžete jednoduše dostat jak do Mikulova tak třeba do Lednice. Jezdí každou hodinu a cesta stojí opravdu za to. Pálavská příroda a vinice na vás čekají na každém rohu a najednou máte pocit, jako byste se zrovna ocitli ve scéně z filmu Bobule. Pokud však chcete nasát atmosféru jižní Moravy ještě více a přitom si i vylepšit kondici na čerstvém vzduchu, k dispozici je Cyklostezka ATC Merkur. Ta vede právě z Pasohlávek do Strachotína, odtud do Dolních Věstonic, Pohořelic, Brodu nad Dyjí a zpátky do Pasohlávek. Má dvě varianty – zeleně značený okruh, jenž je 27,5 km dlouhý a červeně značený okruh, který má 15,5 km. Pokud ve Strachotíně vybočíte z trasy a prodloužíte si jízdu o nějakou hodinu a půl, ocitnete se ve Starovičkách na levandulové farmě a přísahám, že nepoznáte rozdíl, jestli jste na jižní Moravě nebo v Provence ve Francii. Rozhodně stojí za to se po cestě zastavit i v Dolních Věstonicích a dozvědět se něco více v expozici Život pod Pálavou o nejslavnější keramické sošce Věstonické venuši, která zde byla nalezena.

Za vínem a za poznáním do Mikulova

Zámek Mikulov se hrdě tyčí nad městem

Co by to bylo za výlet na jih Moravy, kdybyste neochutnali nějaké to místní víno. Po okolí je samozřejmě spousta míst, kam si zajet na ochutnávku, ať už se jedná o klasické vinárny nebo vinné sklepy například ve Velkých Pavlovicích. Skvělý nápad je však využít turistbusu, z kempu si přímo zajet do Mikulova a propojit ochutnávku vín s poznávacím výletem. Autobus vás zaveze přímo pod zámek Mikulov, který se hrdě tyčí na skalním útesu nad městem. Prohlídky interiéru jsou samozřejmostí, za pozornost však stojí i zahrady, které k zámku připadají a dechberoucí výhled na okolí. Zajímavostí zámku je knihovna čítající kolem 11 tisíc svazků a sál předků. Hned vedle zámku se nachází samotné centrum Mikulova, a to náměstí se Sousoším Nejsvětější Trojice a Dietrichsteinskou hrobkou, ve které jsou uloženy pozůstatky členů rodu Dietrichštejnů z let 1617-1852. Z vrchní části náměstí si také můžete všimnout Kozího hrádku, který se tyčí na kopci nad městem. Toto místo, které dříve sloužilo pro důležitou strategickou kontrolu cest spojujících Brno s Vídní, je dnes oblíbeným odpočinkovým spotem. Dalším výšlapem, na který se při návštěvě Mikulova můžete vydat, je přírodní dominanta Svatý kopeček, jehož území je vyhlášeno za přírodní rezervaci. Vede zde křížová cesta, která vás doprovodí až k poutní kapli sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu.

Vinné sklepy a vinařské stezky všude, kam se podívate

Po tak náročné procházce městem je konečně čas se někde usadit do chládku a ponořit se do prozkoumávání vín, které jih naší země nabízí. Na výběr je v Mikulově hned několik vináren, vinoték a vinných sklepů, na které po cestě jisto jistě narazíte. Já osobně doporučuji KUK Bistro kousek od náměstí, ve kterém mají širokou nabídku místních vín a taktéž speciální degustační sety tří druhů vín po decilitru, což je nejlepší způsob, jak toho vyzkoušet co nejvíce a přitom nezruinovat svoji peněženku. Pálava je taktéž známá svými cyklistickými vinařskými naučnými stezkami. Z těch známějších stojí za zmínku Mikulovská vinařská stezka nebo Vinařská stezka Valtice, na kterých se dozvíte mnoho zajímavého jak o víně, tak o pálavském kraji.

Za navštívení taktéž stojí například Lednicko-Valtický areál, zřícenina hradu Děvičky nebo jeskyně na Turoldu. Zkrátka, je toho spousta, co v srdci jižní Moravy zalitém sluncem a vínem prostě musíte vidět. Tak šťastnou cestu!

Autor: Aneta Luksová

Foto: Lea Lockerová, Aneta Luksová, kudyznudy.cz, pinterest.com