Léto v Olomouci se nese ve znamení IX. ročníku Olomouckých barokních slavností

V pátek 9. července se konal vůbec poprvé zahajovací galakoncert festivalu Olomoucké barokní slavnosti, který se těší oblibě příznivců vážné hudby nejen díky účasti zahraničních umělců a světových barokních ansámblů, ale také díky jedinečným hudebně-divadelním inscenacím, které jsou často dokonce světovými premiérami. Tento festival přitom kulturní život v Olomouci obohacuje teprve devátým rokem. Posluchači se mohou těšit na hudbu známých českých i světových představitelů nejen barokní hudby, ale také klasicistní a raně romantické.

Olomoucké barokní slavnosti se v Olomouci poprvé uskutečnily v roce 2013 a od té doby každoročně téměř po celé léto vnáší do města s krásnou historií architektury také působivé kulturně-hudební zážitky a lákají tak diváky ze všech koutů nejen České republiky. Tento umělecký počin však nechce své publikum bavit jen tak ledajakou hudbou, nýbrž se mu snaží poskytnout díky předním hudebním interpretům vhled do historicky poučené interpretace jednotlivých období prováděných uměleckých děl. V rámci festivalu bývají často uváděna zapomenutá díla českých i zahraničních autorů a mnohdy se můžeme těšit na uvedení světové premiéry – málokdy se nám stane, abychom viděli dílo dříve naživo než na YouTube. Jedinečná dramaturgie tohoto festivalu čerpá inspiraci v Hudebním archivu Kroměřížského zámku a také v dalších archivech na území střední Evropy.

A na co se vlastně můžeme těšit? 

Především na nový soubor Volantes Orchestra (Létající orchestr) pod vedením houslistky a umělecké vedoucí Veroniky Manové, který se skládá z profesionálních umělců. Věnují se historicky poučené interpretaci od období baroka až po hudbu raného romantismu, v některých případech se stávají předmětem jejich nastudování také díla soudobé hudby. Jejich domovem je Olomouc, proto není divu, že se jedná zároveň o hlavní soubor Olomouckých barokních slavností.

Festival samozřejmě navštíví také zahraniční soubory, byť kvůli pandemii covidu-19 v omezeném počtu. Zároveň však budeme mít příležitost slyšet a vidět to nejlepší, co Česká republika na poli interpretace staré hudby nabízí.

Každý si přijde na své. Na programu jsou díla symfonická, hudebně-dramatická, vokálně-instrumentální či komorní převážně s duchovní tematikou.

„Navštivte s námi výjimečné sály a vyslechněte si komorní lahůdky, které u nás zazní často v obnovených premiérách. Jako příklad uvádíme zrestaurovaný Freskový sál v ZŠ Komenium, Mozarteum Arcidiecézního muzea Olomouc, Slavnostní sál Klášterního Hradiska, Kapli Božího Těla, Andrýskův sál v Premonstrátské rezidenci na Svatém Kopečku a další. Připravujeme pro vás i několik představení pod širým nebem – zavedeme vás do Letního kina, amfiteátru Korunní pevnůstky, nádvoří Tereziánské zbrojnice či ambitu a baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku,“ uvedla pro olomouc.cz tisková mluvčí festivalu Jitka Korpasová.

Představení hned několika premiér

Tereziánská zbrojnice v Olomouci se ve dnech od 15.–17. července stane místem pro světovou premiéru po 205 letech komické opery Gusman Antonína Rejchy. Většinu rolí ztvární úspěšní absolventi Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

V ambitu a bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku bude poté od 12. do 14. srpna uvedena premiéra inscenace opery o příběhu izraelského krále Davida skladatele Karla Ditterse, jenž symbolizuje opravdovou odvahu. V díle se spojí dovednosti poučené interpretace s moderními prvky videoprojekce.

V modernizaci staré hudby bude pokračovat obnovená česká premiéra melodramu Andromeda a Perseus od Antona Zimmermanna, jehož příběh bude pomáhat vyprávět technikou sand painting (malování do písku) ukrajinská vizuální umělkyně Kseniya Simonova, mimo jiné vítězka soutěží Ukrajina má talent, Amerika má talent a Británie má talent.

V podání houslisty Josefa Žáka zazní 29. července všem známá čtveřice koncertů Čtvero ročních dob proslulého Antonia Vivaldiho. Exkluzivní bude doprovodná recitace sonetů, jimiž se Vivaldi při komponování inspiroval, v podání Jana Přeučila. Tyto sonety mnozí tak dobře jako samotné dílo mistra již neznají.

Závěrečný koncert se symbolicky ponese v duchu baroka, neboť bude věnován památce z tohoto období – Sloupu Nejsvětější Trojice, který byl právě 9. září 1974 zapsán na seznam památek UNESCO. Koncert se uskuteční v kostele sv. Mořice.

Olomoucké barokní slavnosti sice již odstartovaly, ale stále je čas rozhodnout se zažít po dlouhé odmlce kvalitní kulturně-hudební zážitek. Více informací o jednotlivých koncertech, interpretech a souborech naleznete na facebooku, instagramu a stránkách baroknislavnosti.cz.

Autor: Karolína Bartoňková


Jedenáctiletá klavíristka proráží svět vážné hudby – po úspěchu na mezinárodní soutěži Louskáček oslavuje výhru Zlatého oříšku.


Zdroje: olomouc.cz, baroknislavnosti.cz

Foto: baroknislavnosti.cz

Příspěvek vytvořen 6

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy