Koloseum se dočká rekonstrukce. Do dvou let budou moci návštěvníci stanout na nové podlaze

Do roku 2023 dostane římské Koloseum novou podlahu. A to po více jak sto třiceti letech, kdy byly prostory sklepení arény obnaženy pro archeologické výzkumy. Přiblíží se tak své původní podobě a návštěvníci budou smět opět stanout tam, kde kdysi bojovali gladiátoři. Daný projekt v budoucnosti umožní i další využití tohoto starověkého amfiteátru, konkrétně pro hudební či divadelní představení.

Italské ministerstvo kultury schválilo plán na obnovu podlahy římského Kolosea, jedné z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek Itálie. Zakázku za necelých 18,5 milionu euro (cca 480 milionu korun) získala firma Milan Ingegneria. Plocha k zakrytí činí kolem 3 000 metrů čtverečních. „Tato extrémně lehká konstrukce je plně rozložitelná. Plní jak formu, tak i funkci původních plánů,“ uvedl pro ČT architekt projektu Fabio Fumagali. Do dvou let by tak měl vzniknout unikátní systém pohyblivých prken, které bude možné otevírat a zavírat dle potřeby. Bude tak možné nahlédnout jak do komplexu sklepení arény, kde byla ve starověku držena zvířata a gladiátoři, tak i stanout na úrovni, kde spolu sváděli boj na život a na smrt. Tímto systémem bude také zaručena správná cirkulace vzduchu ve zmiňovaném sklepení. Hlavním rozdílem bude po dokončení projektu to, že povrch podlahy nebude pokryt pískem jako v antice. Systém také samozřejmě nebude pohánět lidská síla v podobě otroků, ale elektrické obvody. Součástí nové výstavby budou také sběrné nádrže na dešťovou vodu, která se bude dále využívat například k provozu toalet.

Během rekonstrukčních prací bude Koloseum přístupné veřejnosti. Před propuknutím pandemie činila jeho návštěvnost v průměru 25 tisíc lidí za den. Po dokončení rekonstrukce umožní nová podlaha i konání větších kulturních akcí, jako jsou hudební koncerty a divadelní představení.

Flaviovský amfiteátr, dnes známější pod jménem Koloseum, byl vybudován mezi lety 70 a 80 v 1. století našeho letopočtu. Jedná se o největší amfiteátr z dob starověkého Říma. Původně byl pravděpodobně obložen mramorem a dokázal pojmout na 50 tisíc sedících diváků. Pořádaly se v něm gladiátorské zápasy, boje s divokými zvířaty, popravy, rekonstrukce slavných bitev, dokonce i stylizované námořní bitvy (prostor arény bylo možné napustit vodou do takové výšky, aby zde mohly plout lodě) a samozřejmě i standardní antická dramata.

Autor: Jan Myšák


Na výlet do Říma neláká pouze návštěva Kolosea. Přečtetě si dobré tipy na cesty od našeho redaktora Jakuba, který vám tam několik italských míst, které si vaši návštěvu zaslouží, představí.


Zdroje: ČT24, goodnewsnetwork.org

Foto: pixabay.com

Příspěvek vytvořen 10

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy