Švédský deníček #2

Druhá třetina našeho výletu po Švédsku se odehrává v Malmö, tedy ve městě s populací přes tři sta tisíc, nádherným historickým centrem, zahradami, parky, a to vše na dohled od Dánska. Tam vede nejdelší most svého druhu v Evropě a i ten je mimo jiné jedním z našich cílů. Zároveň se vydáme do historického centra města, prožijeme pár setkání s místním ptactvem a taky se trochu ponoříme do místní gastronomie. Čekají nás tu dva dny opět plné objevování.

Amsterdam nebo Malmö?

Malmö je na Švédské poměry dost velké město. Ne, že by nás to nějak vyděsilo, a tak jsme si na první den vymysleli poměrně odvážný plán. Asi dvanáct kilometrů od hotelu se přes úžinu Øresund táhne stejnojmenný most – Øresundsbron. Měří osm kilometrů a v půlce cesty do Dánska se proměňuje v tunel. Zajímavý je také tím, že není jen automobilový, ale vnitřkem mostu jezdí i vlak. Jedná se tak o nejdelší most svého druhu v Evropě. Na něco takového se pochopitelně chcete kouknout, když už jste poblíž. Ráno se tedy vydáváme kolem přístavních jeřábů a doků směrem k mostu.

Jen co vycházíme od hotelu, překračujeme nejeden most přes vodní kanál, kterými je pobřežní část města protkána. V kombinaci s cihlovými domy na vás Malmö může zapůsobit tak trochu amsterdamským dojmem. Architektura se tu ale velmi rychle proměňuje, a zatímco ještě před chvílí jsme se cítili jako v Nizozemsku, zanedlouho nám moderní a umělecké tvary budov opět připomínají, kde jsme. Krásným příkladem moderní architektury v Malmö je Turning Torso. Je to kancelářská budova měřící téměř dvě stě metrů a bývá označována jako první „zkroucený“ mrakodrap na světě. Nahoru se v zimě dostat nedá, a tak obdivujeme křivky torza alespoň zespodu.

Míříme dál k mostu a po cestě děláme další, tentokrát nákupní zastávku, která je spojená s další švédskou zajímavostí. Už včera jsme si chtěli v supermarketu koupit cider na večer. Znáte to, trocha alkoholu po náročném dni vždy pomůže relaxovat. Jenže v normálním obchodě ve Švédsku na alkohol nenarazíte. Všechno, co má více něž 3 % alkoholu, se dá koupit jen v řetězci zvaném Systembolaget. Tato síť obchodů s alkoholem je vlastněná státem a jinde si zkrátka alkoholické nápoje nekoupíte. A pokud se ptáte na ceny, tak alkohol je ve Švédsku o dost dražší než u nás. A bezlepkové nebo třeba veganské potraviny zase o dost levnější. I to možná něco vypovídá o životním stylu Švédů.

O kousek dál se před námi objevuje písečná pláž. To je docela vtipný pohled vzhledem k tomu, že nás bičuje mrazivý mořský vítr a prsty nám zimou málem upadají. Další půl hodiny tedy jdeme po Ribersborgsstranden. Na téhle pláži se v létě pod slunečníky rozvalují stovky lidí a z mol vedoucích do moře dozajista skáčou děti.

Teď tady ale potkáváme jen pár pejskařů. A taky racky, spoustu drzých racků, kterým k obědu dáváme kousek knäckebrödu. Je to tady nejčastější druh pečiva a jedná se o chléb konzistencí připomínající sušenku nebo suchar. Dá se koupit v celozrnné či světlé variantě a obyčejně se prodává ve velkých kolech připomínajících kola sýru. A rackům očividně chutná stejně jako nám.

O pár doků a rezidenčních čtvrtí dál už přicházíme na vyhlídku na most. Je to opravdu velký most a opravdu hodně fouká. Pár fotek, krátký rozhovor se švédskou babičkou na lavičce a utíkáme od pobřeží dovnitř města kde už tolik nefouká. Už je vlastně čas mířit zpátky na hotel, protože cesta nám zabrala pomalu celý den. Po cestě hledáme restauraci, ale nakonec si dáváme jídlo ve švédském fastfood řetězci MAX Burgers. Určitě zajímavá alternativa k mekáči. Nabízí tady třeba mnoho burgerů ve veganských variantách, což u nás zatím příliš obvyklé není. Na pokoji si pak užíváme cider ze Systembolagetu a těšíme se na další den, který bude zároveň posledním v Malmö.

Další den po hotelové snídani je naší první zastávkou Slottsträdgården, tedy zámecká zahrada kolem zámku, který zámek tedy moc nepřipomíná. Uvnitř je městské muzeum, jež je ale po čas pandemie zavřené jako všechna jiná švédská muzea. Co ale není zavřené, je zámecká kavárna, kde jsme neodolali kanelbulle s kávou (kakaem v mém případě). A opět jsme se o své pochoutky dělili s místním ptactvem. Tentokrát s velmi odvážnou červenkou a taky pár vránami. Ptáci tady asi mají docela příjemné prostředí, parky jsou tu opravdu rozsáhlé a klidné. Navíc je v nich, tak jako všude jinde, uklizeno. Včera večer jsme procházeli Pildammsparkem a Folkets parkem a oba byly podobně hezké. Navíc lehce dostupné z centra, což i ve večerních hodinách lákalo běžce nebo lidi jen tak na procházce.

Přímo historické centrum města pak může nabídnout třeba středověké náměstí Lilla Torg s malebnými domky a opodál najdete Sankt Petri Kyrka, tedy pochopitelně Kostel sv. Petra, postavený ve 14. století. O mnoho víc památek v tomhle městě ale nečekejte. Je to hlavně rozmanitá architektura kombinující cihly, beton a sklo, co činí z Malmö architektonicky zajímavé město.

Na oběd švédský losos v restauraci Gustav Adolf, pojmenované po mocném švédském králi z 15. století. Restaurace tady fungují také trochu jinak, než na co jsme zvyklí. Vejdete dovnitř, objednáte si u baru, kde na výběr nebývá více než deset jídel, zaplatíte a jdete se usadit. Ze salátového baru si dáte, na co máte chuť, a po salátu vám na stole přistane objednané jídlo. Dojíte, chvíli spočinete a můžete jít, zaplaceno už totiž máte. Podle mě mnohem logičtější fungování restaurace než u nás, nemusíte čekat na obsluhu ani při příchodu ani před odchodem. Jen další příklad toho, že ve Švédsku věci fungují chytře.

Odpoledne opět usedáme do rychlovlaku a přímou linkou mizíme zpátky na sever. Čekají nás poslední dny ve Švédsku, které strávíme ve Stockholmu.

Autor: Jakub Jílek

Foto: Jakub Jílek

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy