Konkrétně se jedná o pravděpodobně už stovky let izolovanou populaci ledních medvědů v jižním Grónsku. Přestože ani této oblasti se změna klimatu nevyhýbá a dochází zde k tání ledovců, lední medvědi se zde přizpůsobili novým podmínkám a úspěšně přežívají. Mohlo by se tak jednat o záblesk naděje, že o tyto šelmy v následujících letech kvůli globálnímu oteplování nepřijdeme nadobro.
Lední medvědi jsou od jisté doby symbolem klimatické krize. K životu potřebují led a toho arktického mořského v posledních letech rapidně ubývá. Skupina ledních medvědů z jižního Grónska má oproti populacím z jiných oblastí tu výhodu, že se tu do moře dostává i sladká voda z pevniny. Pro medvědy se tak pomyslnou spásou stávají kry odlamující se z pevninských ledovců, které dohromady vytvoří prostor, po kterém se dá pohybovat. Tyto kry tak medvědům zajistí možnost lovit po celý rok, nikoli pouze třetinu roku, jak by to bylo bez přítoku sladké vody.
„O ledních medvědech víme, že je pro ně 100 dní mořského ledu v roce příliš málo na to, aby přežili,“ říká hlavní autorka studie zabývající se touto skupinou ledních medvědů a jejich způsobem života Kristin Laidreová z Washingtonské univerzity. „Důvodem, proč se jim v tomto izolovaném prostředí daří, je to, že mají doplňkové ledové plošiny,“ dodává.
Tato skupina ledních medvědů nám ukazuje, jak by v budoucnu jejich život mohl vypadat. Pravděpodobně se bude jednat o vzácné a malé populace, kterým se díky specifickým podmínkám v místě jejich výskytu bude dařit přežívat i bez ledového příkrovu.
Podle Laidreové jsou však takovéto lokality vzácné a s globálním oteplováním se pravděpodobně i ony budou měnit. I přesto jsou výsledky tohoto výzkumu optimistické a vědcům dokazují, že jejich nejčernější předpoklady ohledně vyhynutí ledních medvědů se ještě mohou změnit.
Autor: Anna Weidenhöferová
O ochranu medvědů se snaží Norsko, které v minulém roce rozšířilo svůj národní park. Více si můžete přečíst v článku ZDE.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: goodnewsnetwork.org, ceskenoviny.cz
Foto: pixabay.com