Sýr nad zlato. Milionovou kostku zlata v Central Parku nahradil dvoumetrový blok mléčného výrobku

Minulý týden se na umělecké scéně New Yorku děly podivuhodné věci. Uprostřed Central Parku se nejprve objevila kostka zlata, která svou zářivostí poutala místní sportovce. Umělecký kousek v hodnotě necelých dvanácti milionů dolarů ale brzy zmizel. Po několika dnech jej totiž vystřídal blok „tekutého zlata“, krabice sýru značky Velveeta. Ten má za cíl prosadit hlubokou myšlenku, že sýr je lepší než zlato.

Několik dní poté, co se zlaté dílo Němce Niclase Castella objevilo u Naumburg Bandshell v newyorkském Central Parku, představila Velveeta v pátek vlastní uměleckou instalaci: zlatou 2,4 metru velkou krabici oblíbeného sýru. Nový blok neváží 186 kilogramů jako Castellova kostka čistého 24 karátového zlata, stejně tak nestála ani 11,7 milionu dolarů. Velveeta potvrdila, že nové dílo je ale přesto inspirováno Castellem. Dále uvedla, že sýr ukazuje svoji sílu z jiného úhlu, než je jeho finanční hodnota.

„Tohle dílo nemusí mít hodnotu milionů dolarů ‚čistého zlata‘, aby bylo zlato samo o sobě,“ uvedla Velveeta ve zprávě s tím, že jejich sýr je známý svou „sametově rozplývající bohatostí“. „Cílem značky je povzbudit lidi, aby byli sebevědomí, sami sebou, a připomínali si, že k tomu, aby člověk žil zlatý a plnohodnotný život, není třeba být bohatý,“ dodala Velveeta.

Původní Castellova kostka váží okolo 180 kilogramů a jeho strany měří skoro půl metru. „Dílo je konceptuálním uměním ve všech jeho aspektech,“ řekl Castello pro redakci ArtNews.  K výrobě bylo zlato zakoupeno za 1 788 dolarů po unci. Kov byl odlit ve švýcarské slévárně v peci, která byla speciálně ručně sestavena pro zpracování zlata velkých rozměrů. Hotová kostka se poté představila na Wall Street, a následně doputovala do Central Parku, kde ji následně nahradila krabice sýra. Nyní si obsadila místo v aukci.

Autor: Clara Isabella Andrews


Netradiční umění lze nalézt nejen ve světě, ale také u nás. Přečtěte si o soše z kovošrotu, která vznikla v Ostravě.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: People.com

Foto: Velveeta, Getty Images

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy