Jeden svět nečeká, až naprší a uschne, na krizi chce festival upozornit už teď

Jeden z největších dokumentárních festivalů, který se během první poloviny března objeví hned ve 35 českých městech, už zveřejnil svůj program a slibuje zajímavou podívanou. Letošní ročník, zaměřený zejména na ekologickou krizi, pořadatelé zahájí 5. března v Praze. Festival pak v průběhu následujících dní nabídne přes 130 filmů hned v šestnácti tematických kategoriích.

Velbloud a vyprahlá krajina, na pozadí malebná stověžatá Praha – na první pohled nesourodá kombinace. Takový je letošní vizuál celorepublikového festivalu s jasným poselstvím: i naše krajina bude takhle vypadat, když nebudeme nic dělat.

Festival se tak letos zavázal řídit vlastním poselstvím a dbát na co největší šetrnost k životnímu prostředí. Od katalogu, který bude letos obsahovat o polovinu méně papíru, přes vegetariánskou stravu a minimální množství odpadů až po využití městské integrované dopravy pro hosty. Dalším důležitým aspektem je přístupnost festivalu pro osoby se zdravotním postižením a co nejširšímu spektru diváků, proto budou všechny filmy s českými titulky, čtyři dokumenty budou s audiopopisem pro nevidomé a slabozraké a proběhnou tři relaxované projekce pro diváky s mentálním postižením, autismem či epilepsií.

Dvaadvacátý revoluční ročník zahájí hlavní město v Lucerně snímkem o mizejícím včelařském řemeslu Země medu, dvakrát nominovaného na Oscara. Na zahájení také udělí jedinou českou mezinárodní lidskoprávní cenu Homo Homini, kterou letos získal tádžický právník Buzurghmer Jorov. Cenu bude předávat ukrajinský filmový režisér, bývalý politický vězeň a držitel Sacharovy ceny 2018 Oleh Sencov.

Z filmové nabídky si bude letos divák vybírat dokumenty z hlavní tematické kategorie Zemětaje a dalších patnácti kategorií. Pod názvy jako jsou Mužství a ženství, Jedna nula nebo Čína – mocná i bezmocná se schovávají aktuální témata, jako jsou například digitální technologie nebo genderová identita. Tři soutěžní kategorie nabídnou špičku mezinárodní i tuzemské současné dokumentární tvorby, o cenu Poroty Václava Havla budou tradičně soutěžit snímky odhalující porušování lidských práv.

Už třetí rok po sobě bude součástí programu také Mluvící kino, v jehož rámci budou o filmech v Praze debatovat zajímaví hosté, jako jsou zpravodajka OSN Leilani Farhaová nebo klimatolog Stefan Rahmstorf. Kromě přednášek a debat bude součástí programu i výstava válečného fotografa Jana Grarupa či různé workshopy. Na nich se mohou zájemci například naučit jak kvasit a nakládat zeleninu nebo třeba jak mluvit s dětmi o změnách klimatu. Zcela unikátní zážitek pak nabídne divákovi pražské centrum DOX, kde se za pomocí virtuální reality divák dostane k vysychajícímu čadskému jezeru nebo do amazonského pralesa. Ti odvážnější pak mohou na projekci Ayahuasca dokonce zažít efekty stejnojmenné drogy a nahlédnout do halucinace oživlé přírody.

Jeden svět v Olomouci

A protože budou Dobrý zprávy jako mediální partner součástí Jednoho světa především na olomoucké scéně, není od věci zmínit také podrobnější program na Hané. Olomouc zahájí festival stejně jako v Praze snímkem Země Medu (Honeyland), ale až 16. března v Kině Metropol. Film nominovaný na dva Oscary však bude jen pomyslnou jednohubkou před dalšími filmovými chody, na které se mohou diváci těšit. Z výherní kategorie o nejlepší světovou tvorbu se objeví snímky jako Autoportrét, odkrývající zajetí jedné slavné fotografky do spárů kruté nemoci, nebo film Zazpívej mi, mapující dopady digitálních technologií na tradice buddhismu.

V další selekci nejlepší tvorby z kategorie Máte právo vědět budou k vidění také filmy o zásadním porušování lidských práv, například tíživé odrazy uprchlické krize uvidí diváci v dokumentech jako Loď Sea-Watch 3 nebo Pro Samu. Také v Olomouci přijdou o filmech debatovat zajímaví hosté a pro návštěvníky festivalu je naplánován i koncert, vstupné na všechny projekce je 90 Kč. Podrobnější program pro Jeden svět Olomouc pak najdete zde.

Pro olomoucké diváky, kteří se však chtějí naladit na festivalovou vlnu o něco dřív, od minulého týdne začaly předprojekce čtyř vybraných dokumentů. Po Íránském ravu z minulého týdne uvidí zájemci v úterý 25 února estonský dokument Nový svět a mohou se zúčastnit i následné debaty s urbanistou Petrem Daňkem. Vážnější bude program 3. března s filmem o eutanazii Dobrá smrt a poslední snímek předprojekce s názvem Sakawa zachytí 12. března skupinu ghanských mladíků bojujících s chudobou. Všechny předprojekce jsou zdarma, více informací můžete dohledat na facebookových událostech nebo stránkách festivalu.

Autor: Lea Schellongová

Zdroj a foto: jedensvet.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy